12 lutego ruszą szczepienia nauczycieli. Rejestracja od poniedziałku

12 lutego ruszą szczepienia nauczycieli. Rejestracja od poniedziałku
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ogłosił dziś, że szczepienia nauczycieli ruszą w piątek (12 lutego). W pierwszej kolejności zaszczepić będą mogli się m.in. nauczyciele klas I-III, a także opiekunowie pracujący w przedszkolach i żłobkach.

– W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach – ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Jak dodał, 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki Astra Zeneca. Będzie to ok. 120 tys. dawek szczepionki. Szczepienia będą realizowane w szpitalach węzłowych.

W poniedziałek rozpocznie się rejestracja i będzie się ona odbywać dwoma kanałami.

Elektronicznie, poprzez formularz on-line Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie przebiegała rejestracja opiekunów pracujących w żłobkach i instytucjach opieki na dziećmi do 3 lat.

Nauczyciele pracujący w przedszkolach, szkołach i pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych będą rejestrowani poprzez System Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Chęć szczepienia nauczyciel może także zgłosić do dyrektora placówki, w której jest zatrudniony.

– Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych – wskazał Michał Dworczyk.

Szef KPRM wyraził nadzieję, że w ciągu lutego uda się zaszczepić nauczycieli i że będzie można przejść do dalszych grup z etapu 1c, m.in. funkcjonariuszy policji, służb mundurowych.

– Nie ma lepszych i gorszych szczepionek – wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie UE są w 100% bezpiecznymi szczepionkami i skutecznymi. Apelujemy o odpowiedzialność w wypowiedziach osób publicznych – zaapelował jednocześnie Dworczyk.

Kto dokładnie będzie mógł się zaszczepić?

Podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dokładnie wyjaśnił, komu przysługują szczepienia w etapie, który ruszy 12 lutego.

– Nauczyciele dla których w pierwszej kolejności będzie zaoferowana ta szczepionka, to są nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, a także pracownicy pedagogiczni pracowni psychologiczno-pedagogicznych – wyliczył minister Czarnek.

Minister edukacji i nauki zachęcił jednocześnie nauczycieli, aby ci wsłuchiwali się w głos specjalistów i „skorzystali z tej okazji i z tej możliwości zaszczepienia się już teraz, już w lutym.”

– Zależy nam na tym, aby tak jak i nauczyciele, opiekunowie żłobków, klubów dziecięcych, ale także pracujący w pieczy zastępczej mieli tą możliwość zaszczepienia się właśnie w pierwszej grupie. To jest 51 tysięcy osób, prawie 8 tysięcy placówek i również od 8 lutego, a więc od najbliższego poniedziałku pracownicy będą mogli być poprzez swoich pracodawców, a wiec poprzez swoich dyrektorów zgłaszani do szczepień – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodała, że na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz na gov.pl/szczepimysię zostanie umieszczony stosowny formularz zgłoszeń. Jednocześnie minister Maląg zachęciła wspomnianą grupę osób do zgłoszeń na szczepienie przeciw COVID-19.

Podczas dzisiejszego spotkania z mediami, podkreślono, że szczepionkę firmy AstraZeneca otrzymają nauczyciele do 60. roku życia, natomiast starsi zostaną zaszczepieni szczepionkami firm Pfizer lub Moderna.

Print Friendly, PDF & Email