1 sierpnia ruszył bon turystyczny. W weekend niemal 3 tys. płatności

1 sierpnia ruszył bon turystyczny. W weekend niemal 3 tys. płatności
Fot. pixabay.com

Od soboty (1 sierpnia) można aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać. W weekend zapłacono nim już niemal 3 tys. razy na łączną kwotę ponad 2 mln zł.

Coraz więcej płatności Polskim Bonem Turystycznym Czyta. Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS w województwie podlaskim

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wynosi świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Za jego pomocą można opłacić np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. Bony będą ważne do 31 marca 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w mediach społecznościowych, że bonami zapłacono przez weekend już niemal 3 000 razy na łączną kwotę 2 286 023 zł. Bon można realizować w 8 382 miejscach w Polsce.

– Pandemia dała się mocno we znaki regionom i samorządom zależnym od turystyki, takim właśnie jak my. Wszelkie inicjatywy i rządowe narzędzia mogące wspomóc ten sektor są jak najbardziej wskazane i wręcz pilnie potrzebne – ocenia Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. – Bon turystyczny został uruchomiony na półmetku tegorocznych wakacji, zatem trudno określić, czy dźwignie branżę jeszcze w tym sezonie, na co liczyli hotelarze i kwaterodawcy. Jest jednak szansa, że bon zachęci rodziny do podróżowania i będzie jednym z fundamentów odbudowywania krajowej turystyki – dodaje burmistrz.

– Docierają do mnie sygnały, że nasi przedsiębiorcy będą chcieli zarejestrować się w bazie podmiotów umożliwiających płacenie bonem turystycznym – mówi nam Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki. – Co prawda na razie bardzo nie odczuliśmy zmniejszonego ruchu turystycznego i w lipcu nasze obiekty turystyczne miały pełne obłożenie, ale nie wiadomo, jak będzie w sierpniu. Jeśli dzięki bonowi kilka osób więcej zdecyduje się na wypoczynek w naszej gminie, to dobrze – komentuje wójt.

Na lipcową poprawę na rynku turystycznym zwraca uwagę również prezydent Torunia Michał Zaleski. – Lipcową poprawę na rynku zawdzięczamy przede wszystkim polskim turystom indywidualnym, którzy w te wakacje wybierają najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce, takie jak Toruń. Zauważalny jest wzrost liczby przyjazdów rodzinnych – mówi prezydent Zaleski. – Można się więc spodziewać, że Polski Bon Turystyczny jeszcze wzmocni tę tendencję – bo przecież jego bezpośrednimi adresatami są dzieci do 18 roku życia podróżujące najczęściej z rodzicami. Dlatego też w dalszym ciągu zachęcamy toruńskie firmy z branży turystycznej do zarejestrowania się w systemie i korzystania z płatności dokonywanych za pomocą bonu. Zakładamy, że przyniesie to dobre efekty dla gospodarki Torunia – zaznacza.

Pomysł pozytywnie ocenia też Jan Harhaj, starosta lidzbarski. – Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami z branży turystycznej, mogę powiedzieć, że pomysł jest bardzo dobry, ta pomoc jest potrzebna – podkreśla w rozmowie z samorzad.pap.pl. Ale zauważa też mankamenty. – Szkoda, że bon wdrażany jest w okresie wakacyjnym – ci co mieli jechać na urlop w sierpniu, to i tak pojadą. Zachęta w postaci bonu bardziej potrzebna byłaby w tzw. martwym okresie turystycznym, np. w listopadzie – wskazuje samorządowiec.

Starosta zwraca też uwagę, że ponieważ bon przysługuje na dziecko, w tym martwym sezonie ze względu na szkołę można będzie korzystać z niego tylko weekendy.

Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na PUE ZUS. Osoby, które chcą skorzystać z dodatkowego bonu przysługującego na dziecko z niepełnosprawnością, powinny złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

– Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS – wyjaśnia rząd. – Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em – czytamy w rządowej instrukcji.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email