1 czerwca rozpoczyna się festiwal FilmON

1 czerwca rozpoczyna się festiwal FilmON
Fot. Pixabay

Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Pierwiosnek” zapraszają na 5. edycję Festiwalu Filmowego Osób Niepełnosprawnych FilmON, który odbędzie się w dniach 1-7 czerwca w Krakowie.

W ramach festiwalu uczniowie szkół specjalnych oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z całej Polski przygotowali krótkometrażowe filmy dokumentalne, fabularne i animowane, które będą prezentowane w studyjnym kinie Sfinks.

Konkurs ma na celu przede wszystkim zachęcenie osób niepełnosprawnych do wyrażenia emocji za pomocą filmu, a ich opiekunów do wykorzystania tej dziedziny sztuki w terapii. Festiwal pozwala twórcom zaistnieć w nowej przestrzeni kultury masowej, ukazując niepełnosprawność w zupełnie innym aspekcie, a tym samym podnosząc świadomość społeczeństwa na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. W gronie jury oceniającej filmy pojawią się znane osoby ze świata filmu i kultury m.in. Tomasz Schimscheiner, Grzegorz Zariczny czy Wojciech Solarz.

Festiwal zainauguruje wystawa plastyczna „Mój Superbohater”, która jest zbiorem prac wyróżnionych w konkursie. Twórcami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień walczą z wieloma przeciwnościami, przekraczają swoje bariery i stają na wysokości zadania udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych. Prezentowanym dziełom towarzyszą również prace profesjonalnych grafików, którzy zainspirowani twórczością osób niepełnosprawnych, stworzyli ich drugą wersję przy użyciu grafiki komputerowej.

Fot. mat. prasowe

Finał festiwalu przewidziany jest na 7 czerwca, kiedy to poznamy zwycięzców konkursu filmowego oraz odbędą się seanse nagrodzonych filmów i filmu pozakonkursowego „Nadzwyczajni”. Dodatkowo między seansami odbędzie się rozmowa na temat terapii filmem, aktywnym włączaniu niepełnosprawnych do świata kultury, czy wizerunku niepełnosprawnych w filmie i kulturze. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.

W tym roku FilmON będzie miał formę hybrydową i część atrakcji odbędzie się również online.

Wszystkie informacje dotyczące festiwalu oraz terminów z nim związanych można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu festiwalfilmon.pl oraz na Facebooku.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email