„Żyję świadomie” - w Elblągu o boreliozie

„Żyję świadomie” - w Elblągu o boreliozie

Wczoraj w Elblągu w ramach kampanii społecznej „Żyję świadomie” fundacja World Healthy Living Foundation zorganizowała konferencję na temat boreliozy.

O chorobie, jej objawach, przebiegu i leczeniu opowiadała dr n. med. Maria Bortel-Badura, specjalista farmakologii klinicznej oraz lekarz chorób wewnętrznych. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, jak trudno zdiagnozować boreliozę i jak często choroba ta jest mylona z innymi.

– Najważniejsza jest świadomość, poszerzanie swojej wiedzy, chęć uczestnictwa we wszelkiego rodzaju wydarzeniach, szukanie informacji, również w internecie. Żyjemy w XXI wieku i dostęp do informacji jest dziś prozaiczny – mówi Magda Ogrodowczyk, organizator konferencji z ramienia fundacji World Healthy Living Foundation. – Na podstawie objawów możemy podejrzewać pewne dolegliwości. Jest też jednak grono ludzi chorych i niezdiagnozowanych. Oni pójdą do lekarza, wykonają testy i okaże się, że jeden wyklucza drugi i ja jestem tego żywym przykładem. Zrobiłam test ELISA, który mi wykazał, że nie mam boreliozy, zrobiłam Western blota i się okazało, że mam boreliozę i teraz trzeba być na tyle mądrym, żeby wiedzieć, czy ta borelioza we mnie jest, czy nie. Diagnostyka jest bardzo ważna, ale też to, o czym pani doktor tutaj mówiła, czyli odporność. Jeżeli organizm jest odporny, jest silny, wówczas każda choroba rozwija się w znikomym stopniu, nasz organizm wytwarza wtedy przeciwciała, które walczą z pasożytami czy z wirusami.

Borelioza jest chorobą, która w ostatnich dziesięciu latach w Polsce zanotowała duże wzrosty zachorowań. Raporty Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru pokazują, że w 2008 roku stwierdzono 8 255 zachorowań (w tym 754 w województwie warmińsko-mazurskim). W minionym roku liczba ta wyniosła 20 147. Ostatnie trzy lata to okres, w którym zachorowań jest mniej. Najwięcej było w 2016 roku – 21 200 (dla porównania w 2015 było 13 625 takich przypadków).

W ramach kampanii „Żyję świadomie” przeprowadzane są wykłady i konferencje na temat boreliozy, a także szeroko rozumianej profilaktyki czy odpowiedniej diety. Jak zaznaczają organizatorzy, konferencje odbywają się na terenie całej Polski.

– Miesięcznie jest to nawet kilkanaście spotkań. W tym samym momencie organizowana przez nas konferencja, o innej tematyce, odbywa się teraz we Wrocławiu. Na podobnej konferencji byłam dwa tygodnie temu w Kościerzynie, gdzie mówiono o profilaktyce nowotworowej. Nie ukrywam, że moim zamysłem jest przeprowadzenie tu, w Elblągu, cyklicznych konferencji dotyczących profilaktyki różnych chorób czy żywności funkcjonalnej. Wiemy, że to, co obecnie jemy, jest głęboko przetworzone i nafaszerowane różnego rodzaju antybiotykami i jest po prostu niezdrowe. Warto więc wiedzieć co jeść a czego nie jeść i jaką ewentualnie stosować suplementację, by pozbyć się z organizmu tego, co nam nie służy – zaznacza Magda Ogrodowczyk.

Wstęp na każdą z konferencji jest płatny. Więcej informacji o organizowanych konferencjach na stronie whlf.eu.

Fot. pixabay.com