Zrozumienie ma kolor niebieski

Zrozumienie ma kolor niebieski
Fot. Biblioteka Elbląska

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie spektrum autyzmu. W obchody tego dnia włączyła się Biblioteka Elbląska.

Rozpowszechnianie informacji na temat tego, czym charakteryzuje się spektrum autyzmu, z jakimi problemami na co dzień mierzą się ludzie z tą diagnozą i co można zrobić, by żyło im się lepiej – takie działania zwiększają wrażliwość społeczną.

Jedną z okazji do podjęcia aktywności na rzecz tych osób jest 2 kwietnia – Światowy Dzień Autyzmu, ustanowiony rezolucją ONZ z dn. 18 grudnia 2007 r. Tego dnia budynki podświetlane są na niebiesko, a instytucje i organizacje robią co mogą, by upowszechniać wiedzę na ten temat. Do obchodów święta włączyła się Biblioteka Elbląska i jej filie.

– Od lat w naszej bibliotece organizujemy wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. W tym roku postanowiliśmy celebrować również Światowy Dzień Autyzmu – mówi Żaneta Łyczyszyńska z Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj.

Inspiracja do połączenia obchodów tych świąt wzięła się z programu dokumentalnego na temat autyzmu, w którym przywołano postać Hansa Christiana Andersena. W jego baśni o brzydkim kaczątku słychać echa problematyki związanej z autyzmem. Ważny jest też aspekt izolacji, którą często odczuwają osoby ze spektrum, a która stała się częścią pandemicznej rzeczywistości nas wszystkich.

– Połączyliśmy nasze siły i każda filia włączyła się w obchody. Pomimo okoliczności związanych z pandemią postanowiliśmy zrobić coś w granicach naszych możliwości. Wszyscy jesteśmy pozamykani w domach, nasza instytucja, jak wiele innych, funkcjonuje w ograniczonych ramach. Zależy nam na tym, żeby zaktywizować czytelników do wyjścia. Chociaż nie mogą wejść do nas, mogą pooglądać ekspozycję na zewnątrz – tłumaczy bibliotekarka.

Na ekspozycjach znajdujących się w oknach bibliotecznych agend (Bulaj, filie nr 3, 5, 6, 7) można odnaleźć różne elementy związane z autyzmem: wystawy książek i grafik oraz tematyczne dekoracje.

– Są to książki poruszające temat autyzmu z różnych perspektyw: mamy literaturę piękną, dla dzieci, popularnonaukową… To nie wszystko. Jedna filia udekorowała drzwi połączonymi niebieskimi puzzlami, w innych bibliotekach na zewnątrz znajdują się wydrukowane okładki, a wewnątrz budynków przygotowano wystawki książek – wylicza Żaneta Łyczyszyńska. – U nas, w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj, pojawił się napis: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu – w kwietniu bądź niebieski”, ponieważ w kwietniu cały miesiąc można celebrować to wydarzenie i dlatego w naszej bibliotece wystawa postoi cały miesiąc – dodaje.

Oprócz tego pracownicy biblioteki ubrali się na niebiesko, by solidaryzować się z osobami ze spektrum autyzmu, rozdają również serduszka w tym kolorze. Ważną częścią bibliotecznej akcji jest wykaz książek na temat autyzmu. Bibliotekarze przygotowali dla czytelników kompendium wiedzy na temat pozycji znajdujących się w poszczególnych filiach – dzięki temu osoby zainteresowane tematem z łatwością odnajdą interesujące je druki.

W planach na czas, w którym obostrzenia pandemiczne zostaną zniesione, znajduje się również wprowadzenie „cichych godzin” – z przygaszonymi światłami, ściszonymi dźwiękami i innymi udogodnieniami dla osób z zaburzeniami integracji sensorycznej.

– Mamy zamiar promować takie akcje częściej. Mamy nadzieję, że będą możliwości, by zorganizować inne wydarzenia. Na przyszły miesiąc zaplanowaliśmy tematykę uzależnienia od komputera, ponieważ to aktualnie poważny problem – zapowiada Żaneta Łyczyszyńska.

Print Friendly, PDF & Email