Zrób „szlachetną paczkę” dla rodziny, którą sam wybierzesz

Zrób „szlachetną paczkę” dla rodziny, którą sam wybierzesz
Fot. Adminstrator

Szlachetna Paczka jest systemem pomnażającym dobro.
W przemyślany sposób łączy wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców

Stowarzyszenie WIOSNA już po raz dziesiąty przekaże wigilijną pomoc najuboższym rodzinom z całej Polski w postaci „szlachetnych paczek” podarowanych przez darczyńców. Elblążanie również mogą się do akcji dołączyć.

W ubiegłym roku SZLACHETNĄ PACZKĘ tworzyła rekordowa liczba 4925 wolontariuszy w 247 autonomicznych rejonach oraz 112 000 darczyńców. Dzięki temu świąteczną pomoc o łącznej wartości 6,4  mln zł otrzymało 4826 rodzin. Średnia wartość paczki, jaką otrzymała rodzina potrzebująca to 800 PLN, a w jej przygotowaniu wzięło udział średnio 14 osób.

W IX akcję zaangażowali się m.in. ludzie świata kultury, sportu i polityki: Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Tomasz Majewski, siostry Radwańskie, reprezentacja Polski w siatkówce, Anna Guzik oraz Paweł Kukiz. W tym roku wystartowała już kolejna, X Szlachetna Paczka. Trafi ona także tam gdzie na Świętego Mikołaja czekają chore, niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli. To właśnie tam rachunki za prąd i gaz muszą „siedzieć w poczekalni”, bo wydatki na leczenie przekraczają miesięczny dochód rodziny. Kiedy mama nie może pójść do pracy, bo chory synek wymaga inhalacji nawet siedem razy dziennie, nietrudno, by zabrakło środków na podstawowe produkty. Nie mówiąc już o specjalistycznym sprzęcie do leczenia czy zabawkach.

Pani Janina jest mamą Mirka i Marcina. Obaj nie są już dziećmi: Marcin ma 30 lat, a Mirek 32. Ciągle jednak wymagają nieustannej opieki mamy – są niepełnosprawni umysłowo. Pani Janina w tym roku skończyła 64 lata, jej stan zdrowia tez nie jest najlepszy. Dodatkowo w ich domu jest bardzo biednie, zdarza się, że nie ma co włożyć do garnka. Rodzina utrzymuje się z renty oraz zasiłków, które wspólnie wynoszą około 1300 złotych. Pani Janina nie wstydzi się biedy – wydatki na lekarstwa dla synów wynoszą miesięcznie 700 złotych. Z tego, co zostaje nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb rodziny, nie mówiąc już o zakupie węgla czy remoncie mieszkania, które jest w opłakanym stanie. Marcin marzy o nowym tapczanie do spania, mniejszym, żeby nie zajmował aż tyle miejsca w i tak małym pomieszczeniu, które zajmują. Pani Janina czasem wyobraża sobie, jak bardzo różniłoby się jej życie, gdyby obaj synowie byli w pełni sprawni, mogli założyć rodziny i pójść do pracy. Ona nie narzeka, nie skarży się na los. Tylko sobie wyobraża.

Jak wyjaśniają organizatorzy akcji, również w tym roku, wolontariusze zbierają szczegółowe informacje o potrzebach ubogich osób ze swego środowiska. Następnie zebrane informacje umieszczane są w anonimowej, internetowej bazie. W oparciu o nią szuka się osób, które chciałyby odpowiedzieć na konkretne potrzeby, robiąc dla kogoś paczkę na święta.

– Każdy wolontariusz odwiedza maksymalnie trzy rodziny wypełniając z nimi kolejno dwie ankiety. Pierwsza to wywiad środowiskowy, druga potrzeby danej rodziny – mówi Agata Decyk, wolontariuszka Szlachetnej Paczki z Elbląga. – Jedna z rodzin, którą odwiedziłam żyła w takiej biedzie, że dotąd nie zdawałam sobie sprawy, że można tak żyć…

Przyczyny biedy są zazwyczaj te same: bezrobocie, wielodzietność lub przewlekle chore, niepełnosprawne dziecko w rodzinie. W przeważającej większości niepełnosprawność ma charakter trwały a co za tym idzie poziom wykształcenia osób niepełnosprawnych jest bardzo niski – niemal połowa legitymuje się jedynie podstawowym wykształceniem. Przyczynia się to w bardzo znacznym stopniu do pogorszenia statusu materialnego tej grupy społecznej. Badania Wiesława Łagodzińskiego z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące polskich gospodarstw domowych nakreślają obraz sytuacji materialnej osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że co trzecia osoba w tej grupie nie ma dostępu do ciepłej wody, niemal co druga z powodu ubóstwa nie może sobie pozwolić na realizację niezbędnych recept, a tylko co dziesiąta ma w domu sprawny komputer.

Zgłoś się i wybierz rodzinę w Elblągu

W Elblągu, jak widzimy na stronie internetowej ”Szlachetnej paczki”, na Twoją pomoc czekają 44 rodziny zapisane w magazynie przy ul. Robotniczej i 4 przy ul. Bema.  

Wszystkie rodziny są opisane , zobacz tu [url]http://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/action,step3,ids,14,sname,warminsko-mazurskie,idw,221.html#position[/url]

Miejscowość: Elbląg, 82-300
Ulica: Robotnicza 29 (Kościół Bożego Ciała, koło Seminarium)
Wskazówki dojazdu: na przeciwko zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS na ul. Teatralnej

Daty i godziny otwarcia: od poniedziałek do piątku 13:00- 19:00 sobota – niedziela, godz. 13:00- 18:00.
Kontakt: (55)232-72-53 lub (55)232-78-93.
W nagłych przypadkach można dzwonić pod nr (55)232-72-53.

Miejscowość: Elbląg, 82-300
Ulica: ul. Bema 10
Wskazówki dojazdu: Jest to budynek plebanii parafii Św. Jerzego.

Daty i godziny otwarcia: 10-18.
Kontakt: Magdalena Perucka 502680730.

Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie [url]http://www.szlachetnapaczka.pl[/url]

Jak zrobić szlachetna paczkę?
Przepis jest prosty: wystarczy ze strony internetowej szlachetnej paczki wybrać rodzinę i zrobić dla niej prezent według podanej listy potrzeb. Dzięki temu pomoc się nie marnuje i jest naprawdę skuteczna. Gotowe paczki darczyńcy zawożą do magazynów akcji działających w całej Polsce. Stamtąd przed Bożym Narodzeniem pomoc trafia prosto do rąk potrzebujących.

Stowarzyszenie WIOSNA istnieje od 2001 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Jego misją jest propagowanie solidarności z potrzebującymi, pośredniczenie w organizowaniu  pomocy i współtworzenie społeczeństwa obywatelskiego.   RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6216

Print Friendly, PDF & Email