Żonkil ku chwale Powstańców

Żonkil ku chwale Powstańców

Dziś (19 kwietnia) mija 76. rocznica wybuchu Powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji obchodzonych jest w Polsce wiele uroczystości upamiętniających historię tej heroicznej próby przeciwstawienia się planom ostatecznej likwidacji getta.

Czym było Powstanie, dlaczego wybuchło?

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy, 19 kwietnia 1943, było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Symbol obchodów

Symbolem obchodów rocznic Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil. Jego płatki tworzą sześcioramienną gwiazdę. Takie kwiaty w każdą rocznicę żydowskiego zrywu kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta ostatni dowódca powstania – Marek Edelman.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.