Znamy laureatów konkursu „Kraków bez barier”!

Znamy laureatów konkursu „Kraków bez barier”!
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Budownictwo dostępne, innowacyjne technologie i projekty badawcze, projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, osobowość i najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu „Kraków bez barier” 2019. Zwycięzcy odebrali pamiątkowe statuetki z rąk prezydenta Krakowa.

Konkurs „Kraków bez barier” od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.

Od ubiegłego roku konkurs „Kraków bez barier” funkcjonuje w rozszerzonej formule. Nagrodami i wyróżnieniami honorowane są zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

– Na przypadającą w tym roku 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego można spojrzeć także w kontekście postępu i zmian, jakie zaszły w różnych dziedzinach życia, w tym w podejściu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Różnego rodzaju bariery, nie tylko architektoniczne, ale też brak wyobraźni i myślenia o potrzebach osób niepełnosprawnych oraz o ich funkcjonowaniu w życiu i przestrzeni publicznej należały do najpoważniejszych zapóźnień cywilizacyjnych, z którymi przyszło nam się zmierzyć.  Oczywiście wciąż wiele problemów wymaga rozwiązania, ale widoczny jest wyraźny postęp – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Miasto stale pracuje nad dostosowaniem swojej przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Muzea, szkoły, urzędy, parki, ogrody, ulice i skrzyżowania stają się coraz wygodniejsze i bezpieczniejsze. Do obsługi osób niepełnosprawnych przystosowany jest nowoczesny system komunikacji miejskiej. Urzędnicy posługują się językiem migowym, MPK pracuje nad wprowadzaniem kolejnych usprawnień, a na uczelniach funkcjonują biura, które pomagają studentom z niepełnosprawnościami w procesie edukacji i oferują im różne możliwości spędzania czasu wolnego oraz współdziałania. Z każdym rokiem lepsza jest też dostępność wszelkich usług, w tym również oferty turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej.

– Stopniowo, z etapu nadrabiania olbrzymich zapóźnień cywilizacyjnych przeszliśmy do etapu budowania jakości życia. Wzrosła też świadomość społeczna. Nad tym, jak ulepszyć Kraków, jak wykorzystać dostępne środki i technologie, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie  osobom z niepełnosprawnościami pracują nie tylko powołane do tego jednostki, ale też bardzo liczne w Krakowie organizacje i stowarzyszenia, a nawet indywidualni aktywiści – zauważył prezydent Krakowa.

Do tegorocznej edycji wpłynęło ponad pięćdziesiąt zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień.

Kategoria „Budownictwo dostępne” – podzielona na trzy obszary:

  • w obszarze „obiekty użyteczności publicznej” zwycięzcą zostało Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce, a wyróżnienia otrzymali Klub Osiedlowy K2O na Osiedlu Wizjonerów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”,
  • w obszarze „przestrzeń publiczna” zwyciężyło „Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów”, a wyróżnienie otrzymał ciąg ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej,
  • w obszarze „obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodzono Muzeum Książąt Czartoryskich.

W kategorii „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” wyróżnienie otrzymało Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki za wprowadzenie technologii Nawigacja Głosowa Osób Zależnych NGOZ.

Kategoria „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami” została podzielona na dwa obszary:

  • w obszarze „projekty społeczne” zwyciężyła kampania społeczna „#Mamy Wiele Do Powiedzenia”, a wyróżnieniami uhonorowani zostali „Klub rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych” i projekt „Zamigaj MEK – znak migowy dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie”,
  • w obszarze „wydarzenia społeczne” przyznano dwie nagrody główne i dwa wyróżnienia; nagrodzono „Halloween Party 2019” oraz akcję „Lato w mieście. Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami”, wyróżnienia z kolei przyznano dla inicjatywy „Human Week – I Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego” oraz tłumaczenia na Polski Język Migowy hymnu Klubu Wisły Kraków przed meczem ekstraklasy.

W kategorii „Osobowość roku” zwycięzcą i tym samym zdobywcą statuetki Herkulesa został Paweł Kękuś – za twórczość literacką, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz inspirowanie swoją postawą.

Natomiast tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (ostatnia z konkursowych kategorii) i statuetka „Hermesa” za najbardziej efektywne wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami powędrowały do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tej kategorii wyróżnieniem uhonorowany został Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Laureatów tegorocznej edycji plebiscytu poznaliśmy podczas kameralnej gali, zorganizowanej zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Laureaci 13. edycji konkursu otrzymali okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie. Statuetki wręczył prezydent Krakowa.

– Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz wyróżnionym. Uczestnikom i laureatom naszego konkursu,  gorąco dziękuję za działania, które unowocześniają nasze miasto, inspirują i pomagają tworzyć dobre wzorce. Serdecznie dziękuję również organizacjom pozarządowym reprezentującym środowiska osób niepełnosprawnych. Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach, to w dużej mierze Państwa zasługa. Bez Państwa udziału, budowanie „Krakowa bez barier” nie byłoby łatwe – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Źródło: UM Kraków
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Print Friendly, PDF & Email