„Zero tolerancji dla nieprzestrzegania obostrzeń”

„Zero tolerancji dla nieprzestrzegania obostrzeń”
Fot. Ministerstwo Zdrowia / arch.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedzieli dziś zaostrzenie przepisów dotyczących przeciwdziałania epidemii koronawirusa. – Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, to jest również nasza odpowiedzialność za inne osoby – mówił minister zdrowia.

– Wszyscy jesteśmy dzisiaj pod ogromnym wrażeniem tragicznej liczby, czyli 58 zgonów. To pokazuje z jak poważną sytuacją mamy do czynienia. To również pokazuje jak śmiertelnym zagrożeniem jest pandemia koronawirusa – mówił na wstępnie dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski. – Mimo tego, że od długiego czasu wiemy z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych w postaci maseczki, w postaci zachowania dystansu, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to jednak niestety mamy do czynienia z tym, że nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane, nie zawsze te normy współżycia społecznego – bo ja już tak traktuję noszenie maseczki – są przestrzegane przez wszystkich – dodał.

„Polityka zero tolerancji”

– Razem z panem komendantem (Jarosławem Szymczykiem – red.) chcemy ogłosić politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego, związanych z przestrzeganiem „DDM-u”, czyli dezynfekcji, dystansu i maseczki – poinformował dziś szef resortu zdrowia. – W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm, nie ma miejsca na egoizm, bo to jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa innego człowieka. Przestrzeganie tych obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, to jest również nasza odpowiedzialność za inne osoby.

Przez ostatni tydzień prawnicy ministerstwa zdrowia i Komendy Głównej Policji pracowali nad tworzeniem przepisów, które – jak zaznaczył Niedzielski – będą łatwiej egzekwowane.

Bez maseczki – tam gdzie jest ona wymagana – będzie mogła przebywać tylko osoba, która ma orzeczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki. – Każda osoba bez maseczki, nieposiadająca takiego dokumentu będzie z całą surowością karana – wskazuje minister zdrowia.

– Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze polskiej policji – do obowiązku zasłaniania ust i nosa właśnie w tych okolicznościach, które wskazuje rozporządzenie – mówił dziś gen. insp. Komendy Głównej Policji Jarosław Szymczyk. – Jeśli chodzi o nieprzestrzeganie tego obowiązku, to tylko w ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy 2150 przypadków w skali kraju – dodał.

Policjanci wystawili 100 mandatów i 50 wniosków o ukaranie, w pozostałych przypadkach skończyło się na pouczeniach. – Jak widzimy nie przynosi to pożądanego efektu, bo od początku naszych działań odnotowano 165 tysięcy przypadków łamania przepisu dot. zasłaniania ust i nosa – wskazał Szymczyk. – Ja apeluję przede wszystkim do nas, Polaków, o to abyśmy w sposób odpowiedzialny podeszli do tej kwestii. Nie jest absolutnie naszym priorytetem prześciganie się w ilości nakładanych mandatów. Najchętniej byśmy tych mandatów nie nakładali w ogóle, ale niech ten brak mandatów będzie efektem przestrzegania przepisów, a nie zwykłego cwaniactwa.  Ja myślę, ze ta sytuacja nienoszenia maseczek i powoływania się na osoby, których życie jest cięższe przez dolegliwości na które cierpią, to podobny mechanizm jak w przypadku parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych przez osoby, które są w pełni sprawne. I mnie przekonuje to hasło, z tamtej kampanii społecznej pytające „Czy na pewno chciałbyś być na naszym miejscu?”. Myślę, że nikt z tych osób, które wykorzystywały te przepisy nie chciałby być na miejscu tych osób, które tych maseczek nosić nie mogą, bądź nie powinny – dodał.

Drugim z obszarów, w którym poprawione zostaną przepisy to zgromadzenia. MZ zdecydowało się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Podyktowane jest to tym, że organizatorzy (de facto jednego zgromadzenia) w tym samym miejscu zgłaszają kilka lub kilkanaście mniejszych zgromadzeń.

– Trzecim z elementów jest zakaz udostępnienia lokali do organizacji imprez i innych potańcówek. Niestety część lokali, które nie mają w swoim charakterze działalności gospodarczej, robienia imprez, które przypominam są zakazane we wszystkich strefach, udostępnia swoją przestrzeń. My tutaj wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się „przy okazji”, jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia – wskazuje Adam Niedzielski.

Od soboty nowy pakiet obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej

Zgodnie z rozporządzeniem w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22:00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Rozporządzenie mówi także o wprowadzeniu nowych limitów liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych (tj. wesela, stypy) – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób (ograniczenie ilości osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach w strefach żółtej i zielonej obowiązywało będzie od 17 października).

– Chcemy wykorzystać system alertowy, czyli SMS-ów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do tego, żeby informować mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy – przekazał dziś Niedzielski. I jak dodał, codziennie monitorowany jest poziom zakażeń w poszczególnych powiatach. – Jeżeli to dziś podejmowalibyśmy decyzję o nowych strefach (żółtych lub czerwonych – red.), to mielibyśmy tych stref w kraju ponad sto – wskazał minister.

Informacje o nowych strefach będą ogłaszane przez resort zdrowia tak jak dotychczas – w czwartki. Obostrzenia w tych miejscach nadal będą obowiązywały od soboty. Alerty RCB z informacjami o ograniczeniach będą rozsyłane w piątki.

Więcej szpitali trzeciego poziomu

Jak poinformował dziś Adam Niedzielski resort zdrowia zwiększy ilość szpitali trzeciego poziomu. Dotychczas jest ich osiem. W ciągu kilku dni do sieci tej zostanie włączonych 8 kolejnych szpitali.

– Będziemy też chcieli, żeby te szpitale miały trochę inny charakter, czyli po pierwsze były dedykowane w całości walce w covidem, czyli troszeczkę na kształt wcześniejszych szpitali jednoimiennych, ale najważniejsza jest druga funkcja – te szpitale będziemy nazywali szpitalami koordynacyjnymi, ponieważ one będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie. Zarówno z poziomu koordynowania ruchu karetek, ale też informowania lekarzy chociażby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie pacjenta który jest w kiepskim stanie z dodatnim wynikiem kierować – wyjaśnił szef MZ.

Maseczki na cmentarzach

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej padło tez pytanie o 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych, kiedy to Polacy odwiedzają groby bliskich. Resort zdrowia nie planuje póki co wprowadzania w związku z tym nowych wytycznych. Minister zdrowia przypomniał jednak, że w istniejących przepisach jest zapis o obowiązku zasłaniania ust i nosa na cmentarzu.

Print Friendly, PDF & Email