ZUS szkoli asystentów medycznych i nie tylko

ZUS szkoli asystentów medycznych i nie tylko

Od 1 grudnia zielone druki zwolnień lekarskich odejdą w zapomnienie. Lekarze będą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienia. Wspierać ich w tym będą pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne. W związku z tym oddział ZUS w Elblągu organizuje dla lekarzy i personelu medycznego bezpłatne szkolenia.

Od ponad dwóch lat lekarze mogą wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej – przesyłanej przez internet do ZUS i do pracodawcy chorego. A od 1 grudnia będzie to jedyna obowiązująca forma zwolnień. Znikną zielone papierowe druki. Dlatego ZUS już od wielu miesięcy prowadzi bezpłatne szkolenia, konsultacje i dni otwarte dla lekarzy. Teraz swoją ofertę kieruje również do asystentów medycznych. Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e–zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e–ZLA będzie wystawiał asystent.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e–ZLA.

– Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie tego okresu będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko–mazurskiego.

Co istotne asystent medyczny upoważniony do wystawiania e–ZLA – będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

W województwie warmińsko–mazurskim szkolenia lekarzy trwają już od wielu miesięcy. Są one organizowane także w przychodniach i szpitalach. Na zajęciach, które prowadzą konsultanci Zakładu lekarze na miejscu mogą pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e–zwolnień. Żeby to było możliwe muszą mieć przy sobie przenośną pamięć USB, aby zapisać na niej certyfikat. W związku z wprowadzonym nowym prawem, które zezwala na wystawienie e–zwolnienia w systemie komputerowym przez asystenta medycznego, elbląski Oddział ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla personelu medycznego.

Pierwsze takie szkolenie odbędzie się już 6 listopada, o godz. 10.00 w ZUS Elblągu, ul. Mazurska 5, sala szkoleniowa (I piętro). Zachęcamy do wzięcia udziału w takim spotkaniu podczas którego eksperci ZUS wyjaśnią zasady funkcjonowania PUE i przedstawią krok po kroku wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich tak, by po szkoleniu asystent czy też lekarz, był w stanie samodzielnie wystawić e–ZLA – dodaje rzeczniczka. – Nie zamykamy się tylko w naszych placówkach, ale jesteśmy w szpitalach, przychodniach i u pracodawców. Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19132 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.