Zdrowie: Ze schizofrenią da się żyć...

Zdrowie: Ze schizofrenią da się żyć...
Fot. Adminstrator

Wewnętrzny głos, który mówi do bohaterów spotu „Życie bez nawrotów”, słyszą na co dzień pacjenci ze schizofrenią. Wyśmiewa ich marzenia i plany. Czy rzeczywiście osoby chore na schizofrenię nie mają szans na ich realizację, szans na bycie sobą?

O tym, że życie bez nawrotów jest możliwe, przekonują aktorzy Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński w kolejnej odsłonie kampanii informacyjno–edukacyjnej „Schizofrenia – dramat młodych, dramat opiekunów , realizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia.

Tak niewiele i tak dużo jednocześnie. „Życie bez nawrotów” to nie tylko przesłanie najnowszej odsłony kampanii edukacyjno–informacyjnej dedykowanej schizofrenii, ale także jedna z podstawowych potrzeb osób zmagających się z tą chorobą. To także pozytywny manifest, który ma pokazać, że życie ze schizofrenią jest możliwe, nawet gdy przeciwko nam staje nasz „wewnętrzny głos”.

– Wśród moich pacjentów są tacy, którzy mimo choroby prowadzą normalne życie – pracują, spotykają się ze znajomymi, realizują swoje marzenia, żyją jak każdy z nas. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób w naszym otoczeniu może zmagać się z chorobą taką, jak schizofrenia. Właściwie leczona, pozwala na normalne funkcjonowanie. Potrzebne jest im wsparcie. Rodziny,
ale także całego społeczeństwa i otoczenie ich poczuciem, że mimo choroby są tacy jak my. Bo przecież są – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, Klinika Psychiatryczna Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Schizofrenia to choroba ludzi młodych, dotyka przeważnie osoby między 25. a 35. rokiem życia. Średni wiek chorych w momencie diagnozy to 29 lat. W Polsce z powodu schizofrenii cierpi 385 tysięcy pacjentów, przy czym połowa pozostaje niezdiagnozowana i nie otrzymuje właściwego leczenia. Diagnoza jest często szokiem zarówno dla pacjenta, jak i dla rodziny. Szokiem, który blokuje przed działaniem. Pojawiający się kryzys psychiczny sprawia, że całe dotychczasowe życie ulega zmianie. Zaburzone zostają zdolność jasnego myślenia i wyrażania emocji, utrzymywania relacji z innymi, zatrzymany zostaje rozwój osobisty, a co za tym idzie – dotychczasowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Często choroba prowadzi także do utraty pracy – po diagnozie pracuje zaledwie 15 proc. chorych, a 61 proc. jest na rencie. Bez wątpienia, schizofrenia to jedna z najpoważniejszych i najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych. Konieczność regularnego przyjmowania leków potęguje wewnętrzne poczucie choroby, uzależnia od opiekunów, którzy stają się tzw. „cichymi pacjentami”.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami nawrotów, zaostrzeń objawów i remisji, ale także, przy odpowiednim leczeniu, z momentami, gdy pacjent nie ma zaburzeń. Leczenie schizofrenii jest długotrwałe, często wieloletnie i najbardziej skuteczne, jeśli rozpoczęte jest we wczesnym okresie rozwoju choroby – wtedy pozwala na szybki powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania i „zatrzymanie” go w społeczeństwie. Szansą dla pacjentów na normalne życie są leki o przedłużonym działaniu (LAI, ang. long–acting antipsychotic injections) zapewniające przede wszystkim stabilny poziom substancji czynnej w organizmie, co daje pewność, iż leczenie przeciwpsychotyczne jest najbardziej skuteczne.

– Możliwość powszechnego stosowania nowoczesnych leków iniekcyjnych o przedłużonym działaniu byłaby idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, opiekunów i dla lekarzy. Skuteczność leczenia jest wtedy wyższa, bo działanie w iniekcji pewniejsze, a rzadsze stosowanie, daje większą swobodę pacjentowi i poczucie kontrolowania choroby. Pacjent, który byłby zaopiekowany takimi lekami, miałby zdecydowanie większe szanse na powrót do życia społecznego i zawodowego – wyjaśnia dr Iwona Patejuk–Mazurek, specjalista psychiatra, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie.

Filmik z kampanią:

https://www.youtube.com/watch?v=tdoE89VolGY

Źródło: Instytut Ochrony Zdrowia

Fot. kadr z filmiku

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15300 

Print Friendly, PDF & Email