Zdrowie: Zdrowie publiczne jest najważniejsze

Zdrowie: Zdrowie publiczne jest najważniejsze

7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia, który jest upamiętnieniem powstania Światowej Organizacji Zdrowia (7 kwietnia 1948 r.). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na aktualną problematykę z zakresu zdrowia publicznego. Hasłem Światowego Dnia Zdrowia w 2018 roku jest „Zdrowie dla wszystkich” (Health For All), które ma skupiać uwagę na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu.

W tym jubileuszowym, 70–tym roku swojej działalności, Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do spełnienia obietnicy, którą złożyli podpisując Cele Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r. i zaangażowania w konkretne działania służące poprawie zdrowia dla wszystkich. Oznacza to zapewnienie każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie niezależnie od miejsca i zasobności portfela. Informacje dotyczące tematyki Światowego Dnia Zdrowia 2018 znajdują się na stronie Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int. Są one dostępne także w języku polskim – po włączeniu funkcji „Tłumaczenie”.

Działania Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Elblągu w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, skupiły się na zagadnieniach związanych z profilaktyką chorób nowotworowych, które od wielu lat stanowią w Polsce drugą przyczynę zgonów – w ich wyniku umiera rocznie około 96 tys. osób (25% wszystkich zgonów). Według najnowszych prognoz, liczba zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe będzie systematycznie rosnąć, stając się w niedalekiej przyszłości pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ostatnim półwieczu wynika zarówno ze starzenia się ludności Polski, jak i z narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, przede wszystkim związane ze stylem życia Polaków.

Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ten sposób można uniknąć nawet 50% przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod tytułem „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”.

Na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”. Zawierają one następujące porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka:

Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci. 

Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. 

Utrzymuj prawidłową masę ciała. 

Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. 

Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. 

Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. 

Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium. 

Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. 

Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. 

Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz karm piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów – ogranicz jej stosowanie.  

Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt). 

Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety). 

Więcej informacji na temat profilaktyki nowotworów można znaleźć na stronie: www.kodekswalkizrakiem.pl.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17918 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.