Zdrowie: Zapachem w źródło bólu

Zdrowie: Zapachem w źródło bólu
Fot. Adminstrator

Woń kwiatów czy ziół, to źródło błogostanu, który nie tylko poprawia humor ale działa także terapeutycznie. Olejki eteryczne roślin od wieków wykorzystywane są w lecznictwie, np. podczas inhalacji, masażu czy kąpieli.

Aromaterapia, to gałąź medycyny alternatywnej wykorzystująca olejki eteryczne i inne substancje zapachowe do poprawy nastroju i zdrowia. Termin ten stworzył francuski chemik Rene–Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych. Olejki maja cudowne właściwości antyseptyczne dzięki czemu stanowią uzupełnienie terapii antybiotykowej. Przebywanie w pomieszczeniu z olejkiem eterycznym przywraca równowagę i ogólną kondycję organizmu.

Nie ma chyba osoby która nie posiadałaby w domu mini „kominka” aromaterapeutycznego. Wystarczy jeden podgrzewacz i ulubiony olejek zapachowy ( np. lawendowy, który ma działanie uspokajające) by nie tylko poczuć się jak w rajskim ogrodzie ale i odprężyć się i oczyścić umysł po ciężkim dniu.

Podobne działanie ma też olejek grejpfrutowy, którego orzeźwiający zapach upora się z napięciem nerwowym czy migrenami. Olejek pomarańczowy doskonale dezynfekuje powietrze, a rozmarynowy sprawdzi się przy fizycznym wyczerpaniu. Sosnowy udrożni drogi oddechowe. Badania pokazują, że olejek różany ma właściwości nasenne. Miętowy zalecany jest do inhalacji i płukania gardła. Olejek jałowcowy łagodzi bóle mięśni, a rumiankowy pomocny jest w walce z wypryskami. Natomiast eukaliptusowy jest idealny przy kłopotach z oddychaniem.

Zaletą olejków jest też łatwość uzyskania nowego zapachu przy mieszaniu poszczególnych woni. Można tu puścić wodze fantazji i stworzyć własną autorska woń, która najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom i preferencjom. Dzięki poszczególnym olejkom możemy poczuć zapach danego regionu na świecie np. Maroka który słynie olejku arganowego.

Praktyczne wskazówki, które warto znać zaczynając przygodę z aromaterapią: 

– wybieraj tylko takie olejki których zapach Ci odpowiada;

– chcąc stworzyć własny olejek, nie łącz zbyt wielu zapachów, ogranicz się do pięciu; 

– nie nadużywaj. W przypadku kąpieli wlej do wanny tylko 15 kropel, nie więcej;

– nigdy nie wcieraj olejku w skórę; 

–  omijaj niepewne punkty sprzedaży, korzystaj ze sklepów godnych zaufania.

Podczas zakupu olejku należy zwrócić uwagę na skrót IFRA – Międzynarodowe Stowarzyszenie do spraw Substancji Zapachowych. Dzięki prowadzonym przez IFRA badaniom mamy gwarancję, że olejek jest przebadany i w 100 proc. bezpieczny dla zdrowia. 

  AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15606 

Print Friendly, PDF & Email