Zdrowie: Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

Zdrowie: Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na boreliozę
Fot. Adminstrator

Wśród aktualnych problemów medycyny, związanych z pojawieniem się „nowych” chorób zakaźnych, jednymi z najistotniejszych wydają się być choroby przenoszone przez kleszcze. Chociaż kleszcze występują praktycznie na terenie całej Polski, to są szczególnie liczne w  północno–wschodnich rejonach kraju.

Z roku na rok wzrasta również liczba zachorowań na boreliozę. Na przestrzeni lat 2014–2016 średnia zapadalność na tę chorobę w Polsce zwiększyła się niemal dwukrotnie (z 28 przypadków na 100 tys. mieszkańców w roku 2014, do 55 w roku 2016). W województwie warmińsko–mazurskim wskaźnik ten wzrósł z podobną dynamiką – z 51 w roku 2014 do 97 w roku 2016. W powiecie elbląskim i Mieście Elblągu sytuacja epidemiologiczna jest korzystniejsza, chociaż także i tu ulega pogorszeniu – zapadalność w roku 2014 wyniosła 18 a roku 2016 – 24.

– Borelioza, jak każda choroba przewlekła przebiegająca bez wstępnej swoistej fazy charakterystycznych objawów (poza rumieniem wędrującym) lub z objawami nietypowymi, może rozwijać się latami, a osoba chora nie będzie tego świadoma. Trudno więc oszacować, jaka część zachorowań jest obecnie zdiagnozowana. Należy przyjąć, że wyliczane wskaźniki są niższe od faktycznych – mówi Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Elblągu. – Choroba przebiega dwufazowo, przy czym w I etapie objawy nie są swoiste – gorączka i objawy grypopodobne. Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego pojawiają się po kolejnych kilku, kilkunastu dniach. Zachorowanie wiąże się z ryzykiem powikłań, pozostawiających trwałe ślady (bóle głowy, depresje, niedowłady itp.). Jedynym sposobem uniknięcia zachorowania na Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest szczepienie – dodaje.

W Polsce dostępna jest szczepionka, po przyjęciu której u osób szczepionych powstają swoiste przeciwciała, chroniące przed neuroinfekcjami spowodowanymi wirusem KZM. Jak wynika z doniesień naukowych, szczepionka przeciwko KZM ma jeden z najwyższych stopni efektywności spośród wszystkich inaktywowanych szczepionek. Badania dowodzą, że prawidłowo prowadzone szczepienia przeciwko KZM powodują u 98 proc. szczepionych trwałą odporność.

W tej chwili na terenie województwa trwa konkurs na realizację programów zdrowotnych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu w zakresie zakaźnych chorób odkleszczowych, takich jak KZM czy borelioza. Dofinansowanie na realizację można pozyskać z Funduszy Unijnych. To wielka szansa na zdobycie dodatkowych środków na profilaktykę i edukację zdrowotną.

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16651 

Print Friendly, PDF & Email