Zdrowie: Wysyłkowa sprzedaż leków budzi obawy ZAPPA

Zdrowie: Wysyłkowa sprzedaż leków budzi obawy ZAPPA

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) odniósł się do nowelizacji ustawy zezwalającej na internetową sprzedaż leków na e–recepty, z której skorzystać mają osoby niepełnosprawne. ZAPPA wskazuje na wiele zagrożeń wynikających w/w ustawy.

Przypomnijmy, 20 lipca br. Sejm RP przegłosował nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która zezwala na internetową sprzedaż leków na e–recepty dla osób niepełnosprawnych. Obecnie ustawa czeka na wymagane rozporządzenie Ministra Zdrowia, w drodze którego ten ma określić listę leków zakazanych do sprzedaży drogą wysyłkową. Rozporządzenie to ma być gotowe przed 1 stycznia 2019, czyli przed planowanym wejściem w życie art. 3 pkt 1 nowelizacji ustawy, który dopuszcza prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych. Ponadto owe rozporządzenie Ministra Zdrowia ma zawierać warunki wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych i sposób dostarczania tych produktów do odbiorców.

ZAPPA zwraca jednak uwagę na to, że ustawa nakłada wiele ograniczeń. Wymagane są bowiem e–recepty, których realizacja będzie odbywać się drogą internetową. Nie każda osoba ma dostęp do sieci Internet i nie każda potrafi z tej opcji skorzystać. – Zastanawia nas, czy pacjent nie mógłby np.zadzwonić do swojej apteki i poprosić o dostawę leków do domu – czytamy w piśmie. Według Związku planowane wyłączenie ze sprzedaży internetowej pewnej grupy leków, spowoduje też, że do domów osób niepełnosprawnych trafi bardzo ograniczony asortyment.

Kolejną wątpliwość budzi finansowanie usługi. Według informacji, które docierają do ZAPPA, koszty dostarczenia leków do domów mają pokrywać pacjenci. Bardzo istotne jest też to jak leki będą transportowane do pacjentów. Jest bowiem grupa leków, które muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, w przeciwnym razie tracą swoje właściwości, a w niektórych przypadkach, mogą także zaszkodzić. ZAPPA obawia się, że leki będą transportowane kurierem.

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich oraz Naczelna Izba Aptekarska złożyły do Ministerstwa Zdrowia propozycję niwelującą wszelkie ograniczenia i wątpliwości. Według jej założeń, to farmaceuta osobiście i bezpośrednio z najbliższej apteki miałby dostarczać leki osobie niepełnosprawnej.

Prace nad rozporządzeniem ministra zdrowia mają się niebawem rozpocząć.

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18663 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.