Zdrowie: Wrzesień miesiącem nowotworów krwi

Zdrowie: Wrzesień miesiącem nowotworów krwi

Na świecie co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce choruje ponad 100 000 osób, a co roku diagnozowanych jest prawie 6 000 nowych pacjentów. Wrzesień jest Światowym Miesiącem Nowotworów Krwi. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej diagnostyki i leczenia tych nowotworów.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, w trosce o zdrowie Polaków, uruchomiła kampanię w mediach społecznościowych, której celem jest przekazanie w atrakcyjnej formie podstawowych informacji, które mogą uratować czyjeś życie. Liczba nowotworów krwi wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Tę grupę nowotworów można skutecznie leczyć, ale często pacjenci dowiadują się o nich zbyt późno.

Nowotwory krwi to grupa chorób, które obejmują szpik kostny i układ chłonny. Można je podzielić na:

– nowotwory układu krwiotwórczego, do których zaliczamy m.in. ostrą białaczkę szpikową, przewlekłą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę limfocytową, mielofibrozę;

– nowotwory układu chłonnego, do których należą m.in. chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodgkina, szpiczak plazmocytowy.

Choć nowotwory te na ogół dotykają osoby po 60. roku życia, to coraz częściej są diagnozowane również u osób młodszych między 25. a 45. rokiem życia. Metoda leczenia oraz rokowania zależą od tego, w jakim stadium choroba zostanie wykryta. Niestety często jest diagnozowana bardzo późno pomimo tego, że do wykrycia nowotworów krwi wystarczy zrobienie prostego i taniego badania – morfologii.

Między innymi o konieczności robienia morfologii przynajmniej raz w roku chce przypomnieć Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która przygotowała kampanię w mediach społecznościowych w związku ze Światowym Miesiącem Nowotworów Krwi.

– Publikując informacje na naszym profilu na Facebooku chcemy przybliżyć temat nowotworów krwi, nie tylko pacjentom, ale przede wszystkim społeczeństwu, aby uświadomić, że zachorować może każdy, bez względu na wiek i płeć. Objawy nowotworów krwi są często mylone ze zwykłą anemią, dlatego są one wykrywane tak późno, a przecież wystarczy zrobić morfologię krwi, żeby wykryć nowotwór – mówi Beata Ambroziewicz, Członek Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. – Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nowotworów krwi jest przeszczepienie szpiku. W naszej kampanii zachęcamy również do tego, aby zostać dawcą. Można zostać bohaterem, ratując komuś życie. Bycie dawcą nie boli, a daje wielką satysfakcję – dodaje.

Światowy Miesiąc Nowotworów Krwi to dobry moment na przybliżenie problemów, z jakimi muszą zmagać się pacjenci chorujący na te nowotwory. Jednym z największych jest brak dostępu do nowoczesnych terapii. Wiele jednostek chorobowych należących do grupy nowotworów krwi jest leczonych zgodnie ze światowymi standardami, niestety w niektórych przypadkach jest problem z dostępem do skutecznej farmakoterapii, w kolejnych liniach leczenia.

– Ministerstwo Zdrowia stara się odpowiadać na potrzeby pacjentów i ich problemy są stopniowo rozwiązywane. Wciąż czekamy na dostęp do nowoczesnych terapii w szpiczaku, w najczęstszym nowotworze krwi (przewlekłej białaczce limfocytowej, szczególnie u tych pacjentów, u których dostępne leczenie przestaje być skuteczne i w ostrej białaczce limfoblastycznej) – mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, Krajowy konsultant w dziedzinie hematologii

W ramach kampanii na profilu PKPO na Facebooku pojawiać się będą przez cały miesiąc dwa razy w tygodniu plansze wraz z krótkim niezbędnikiem informacji o nowotworach krwi.

– Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu i śledzenia kolejnych odsłon kampanii. Prowadzona jest ona na całym świecie. Zwiększajmy naszą wiedzę na temat nowotworów krwi. Raz do roku róbmy morfologię dla własnego spokoju i zdrowia – przekonują organizatorzy.

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18777 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.