Zdrowie: „uDARuj zdrowie”, czyli jak pomóc choremu

Zdrowie: „uDARuj zdrowie”, czyli jak pomóc choremu

270 minut – to maksymalny czas, jaki powinien upłynąć od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu do interwencji lekarskiej. Bydgoscy studenci prowadzą kampanię edukacyjną „uDARuj zdrowie”, z której można dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy choroby, by sprawnie udzielić pomocy.

W Polsce blisko 90 tysięcy osób rocznie doznaje udaru mózgu, który jest przyczyną trwałej niepełnosprawności i zgonów. Najczęściej dotyczy to osób starszych, dlatego studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym przy Klinice Neurologii Collegium Medicum UMK przygotowali filmy edukacyjne dla seniorów i uczniów. Wiedza na temat objawów udaru i odpowiednio szybka reakcja mogą uchronić przed przykrymi konsekwencjami udaru, utrudniającymi normalne funkcjonowanie osoby, która go doznała.

Z dwóch filmów przygotowanych przez bydgoskich studentów można dowiedzieć się, czym jest udar mózgu i na czym polega, jakie są jego objawy i jak je rozpoznać, a także co należy zrobić, gdy je zauważymy. Studenci będą też dzielić się wiedzą podczas prelekcji, pogadanek i prezentacji.

https://www.youtube.com/watch?v=HW_djdErL9g

Źródło: cm.umk.pl

Fot. YT

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17947 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.