Zdrowie: Światowy Dzień Chorego w Gdańsku

Zdrowie: Światowy Dzień Chorego w Gdańsku

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego. Święto ma przypominać o konieczności zapewnienia opieki potrzebującym oraz dowartościowywać duchowo chorych. Ma też zwracać uwagę na domowych opiekunów, którzy często sami potrzebują wsparcia i pomocy. Tak będzie w Gdańsku.

Ciężko chorych dorosłych i dzieci, wymagających stałej opieki, jest wśród nas coraz więcej. Często trafiają oni do hospicjów, ale nie zawsze. Wielu z nich pozostaje w domach, pod opieką najbliższych, którym brakuje sił. 

W związku ze Światowym Dniem Chorego i kampanią „Opiekun rodzinny – nie musi być sam” odbędą się w Gdańsku bezpłatne badania, koncert oraz cykl warsztatów.

W sobotę, 10 lutego, w Hospicjum ks. Dutkiewicza przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku odbędzie się dzień bezpłatnych badań profilaktycznych dla rodzin pacjentów tegoż hospicjum.

– Zwykle troskę o własne zdrowie domowi opiekunowie odkładają na dalszy plan, dlatego możliwość zbadania się jednego dnia w jednym miejscu jest dla nich dużym wsparciem – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej.

Dzień później, w niedzielę, 11 lutego, w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 3b odbędzie się koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. W repertuarze usłyszymy szlagiery muzyki filmowej, a także piosenki autorstwa Sławomira Savaa. Początek o godz. 17:00, wstęp wolny. Podczas koncertu będzie można wesprzeć zbiórkę na rzecz Hospicjum ks. Dutkiewicza.

To nie wszystko, bo od 21 lutego (środa) rusza cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu opieki domowej dla osób opiekujących się swoimi bliskimi. Odbędą się zajęcia z psychologiem, pracownikiem socjalnym, pielęgniarką i rehabilitantem.

Więcej informacji znajdziesz na www.fundacjahospicyjna.pl. O tym, z jakimi problemami mierzą się opiekunowie rodzinni i jakiego wsparcia potrzebują, przeczytasz w artykule “O codzienności opiekunów rodzinnych”.

https://www.youtube.com/watch?v=iwQp5jlir0E

  gdansk.pl, red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17544 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.