Zdrowie: Róża od Świętego Walentego

Zdrowie: Róża od Świętego Walentego

Walentynki to nie tylko dzień zakochanych. 14 lutego to także okazja do zwrócenia uwagi na sytuację osób z chorobami układu nerwowego. Tego dnia gdyńscy przedstawiciele Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, pracownicy z Gdyńskiego Centrum Zdrowia i wolontariusze odwiedzili szereg placówek związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego rozdając róże, będące gestem sympatii i pamięci. To wszystko w ramach akcji „Róża od Świętego Walentego”.

– Odwiedziliśmy Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Traugutta 9 i zgodnie z tradycją podarowaliśmy pacjentom piękne róże oraz  kosz owoców. Róże otrzymali również pracownicy w podziękowaniu i uznaniu za ich pracę – mówi Anna Melki dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dietetyka Ewy Dygaszewicz pt. „Najlepsza dieta dla naszego mózgu”. Wykład dotyczył wpływu sposobu odżywiania na poprawę funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Pacjenci dowiedzieli się, że produkty bogate w witaminy C,E i z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawą zalecanej diety.  Po wykładzie odbyły się konsultacje indywidualne z pacjentami.

Dla osób dotkniętych chorobą akcja jest dowodem pamięci oraz głosem wsparcia na trudnej drodze leczenia. Natomiast dla pracowników służby zdrowia i wolontariuszy jest to okazja do wymiany doświadczeń.

– Problemy osób chorych psychicznie często nie budzą zainteresowania współczesnego społeczeństwa i są spychane na jego margines – mówi Sebastian Ogiejko z Klubu 1,2,3, współorganizator akcji w Gdyni. – Walentynki, to doskonały moment, żeby przypomnieć o często osamotnionych ludziach i problematyce, która jest uniwersalna i może dotyczyć każdego – dodaję.

W trakcie akcji wolontariusze rozdawali ulotki i udzielali informacja na temat istniejącej oferty wsparcia.

„Róża od Świętego Walentego” jest organizowana przez Pomorską Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego. W Gdyni jej organizatorami są Gdyńskie Centrum Zdrowia, MOPS, Centrum Integracji Społecznej i Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Lista placówek NFZ w których uzyskać można pomoc psychologiczną w Gdynii znajduje się TUTAJ

Źródło: gdynia.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17590 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.