Zdrowie: Rower z kwadratowymi kołami, czyli jak zachęcić do profilaktyki

Zdrowie: Rower z kwadratowymi kołami, czyli jak zachęcić do profilaktyki

Bezkolejkowa rejestracja, quiz, film, a może rysunek satyryczny –  sposoby podejścia do cytologii mogą być nieszablonowe. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” to hasło kampanii informacyjnej mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Nietypowa akcja promocyjna ma zachęcić do korzystania z darmowych badań cytologicznych. Te niestandardowe działania to element trzyletniej kampanii zorganizowanej w ramach projektu Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet prowadzonej przez Copernicus Podmiot Leczniczy.

Zaskakujący pomysł

Rower z kwadratowymi kołami oraz infobudkę można zobaczyć w Szpitalu im św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Specjalna budka jest też w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

– Szukaliśmy pomysłu na akcję wykorzystującą nieszablonowe działania. O problemie niedostatecznej świadomości i profilaktyki raka szyjki macicy mówi się dość dużo, jednak nadal zgłaszalność na badania jest niska. Dlatego szukamy nowych sposobów, by zwracać uwagę na ten temat w naszej codziennej przestrzeni. W ciągu najbliższych trzech lat trwania naszej akcji planujemy wielokrotnie zmieniać lokalizację roweru i infobudki – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes Copernicus PL.

Niestety, ludzie nie są chętni do korzystania z badań przesiewowych. Czasem wolą nie wiedzieć, że są chorzy, niż przebadać się i podjąć leczenie.

Budka jak rejestracja

Na darmowe badania cytologiczne można zapisać się korzystając z multimedialnej infobudki, która stanęła w głównym holu szpitala na Zaspie i na pierwszym piętrze budynku A WCO.  Dzieki multimedialnej infobudce można też sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą badań profilaktycznych, wypełniając quiz lub oglądając film, a także dowiedzieć się więcej o samym projekcie. Można również obejrzeć wielkoformatowe rysunki satyryczne autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak.

Natomiast rower o kwadratowych kołach, stojący przed głównym wejściem do szpitala, ma wzbudzić zainteresowanie przechodniów i pacjentów szpitala.

Zbadaj się

W ramach kampanii są prowadzone działania edukacyjne w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badania cytologiczne dla Pomorzanek. Z badań będzie mogło skorzystać 7056 kobiet w wieku 25–59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Akcja jest skierowana do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia, w których najmniej kobiet wykonuje cytologię. Z badań profilaktycznych korzysta tam od 10 do 24 proc. kobiet) oraz osób niepełnosprawnych.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia–pomorze.pl lub po nr tel. 58 727 01 30.

Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy/pomorskie.eu

  Dorota Kulka, pomorskie.eu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18179