Zdrowie: Profilaktyka ku pamięci!

Zdrowie: Profilaktyka ku pamięci!

Artur Mikicin to nieżyjący już mieszkaniec Braniewa, który w styczniu tego roku przegrał walkę z rakiem: czerniakiem. Mężczyzny nie udało się uratować, mimo wielu wysiłków lekarzy i lokalnej społeczności. Na kosztowne leczenie braniewianina zebrano 70 tys. zł, ale było już za późno. Jego organizm nie wytrzymał. Dziś pieniądze z tamtej zbiórki "ratują" życie i zdrowie innych w ramach organizowanych akcji profilaktycznych.

O takim ich wykorzystaniu zadecydowali wspólnie: rodzina i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży w Braniewie, które koordynowało wówczas zbiórkę pieniędzy potrzebnych na zakup leku dla chorego.

W ramach akcji odbyły się darmowe badania dermatologiczne zorganizowane w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie, gdzie Anna Mikicin, wdowa po zmarłym braniewianienie, pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Z badań prowadzonych pod kątem wykrycia czerniaka, mógł skorzystać każdy chętny. Lekarz przy użyciu nowoczesnego sprzętu sprawdzał wszystkie znamiona i pieprzyki. W razie potrzeby kierował pacjentów na dalsze leczenie specjalistyczne. Z usługi skorzystało 40 osób.

– Akcja bardzo się udała. Lekarz przebadał ponad 70 osób. Wykrył 2 nowotwory, ale we wczesnym stadium.Wydał wiele skierowań. Cieszę się, że można było tak dobrze wykorzystać te pieniądze. Następne badania już w styczniu – podsumowuje Anna Mikicin– Od początku wiedzieliśmy, że pieniądze, których nie zdążyliśmy wykorzystać na uratowanie życie męża przeznaczymy na ratowanie zdrowia i życia innych – tłumaczy. Na razie postanowiono odwdzięczyć się mieszkańcom Braniewa. Kolejne bezpłatne badania zorganizują w styczniu 2018 roku.

– Niewykluczone, że część pieniędzy wpłacimy też na konto fundacji, która zajmuje się pomocą chorym. Analizujemy informacje i szukamy konkretnej organizacji. Jedno jest pewne rozliczymy się ze wszystkich środków finansowych – dodaje Łukasz Palczewski ze Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży w Braniewie.

Nie była to pierwsza akcja zorganizowana dla mieszkańców ze środków zebranych na lek, który miał zostać podany Arturowi Mikcinowi. Wcześniej w Braniewskim Centrum Kultury odbyło się wydarzenie profilaktyczno–edukacyjne pod hasłem „Braniewski Dzień Profilaktyki Zdrowotnej”. Ideą przyświecającą spotkaniu była edukacja społeczeństwa w zakresie chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby serca, choroby onkologiczne oraz udar mózgu. Każdy uczestnik mógł skorzystać z wielu bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich oraz dietetycznych ( EKG, badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, pomiar BMI). W ramach akcji funkcjonował także otwarty punkt edukacyjny, w którym personel medyczny szkolił uczestników z zakresu samobadania piersi i jąder oraz udzielał porad dotyczących profilaktyki czerniaka. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Z bezpłatnych badań skorzystało kilkadziesiąt osób. Część z nich, po konsultacji z lekarzem, została skierowana na bardziej szczegółowe badania do specjalistów.

  Marta Hajkowicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17070 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.