Zdrowie: Powstanie tzw. sieć szpitali. Kardiolodzy mają obawy

Zdrowie: Powstanie tzw. sieć szpitali. Kardiolodzy mają obawy
Fot. Adminstrator

Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Za jej sprawą powstanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Środowisko kardiologów wyraziło zaniepokojenie oraz przedstawiło postulaty zmian w obecności Wiceministra Zdrowia Piotra Gryzy, Prezesa NFZ Andrzeja Jacyny i przedstawicieli Komisji Zdrowia.

Szpitale w sieci będą miały zagwarantowaną umowę z NFZ. Zostaną podzielone na cztery poziomy: szpitale powiatowe, ponadpowiatowe i wojewódzkie. Na czwartym poziomie systemu zabezpieczeń znajdą się placówki pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. W sieci szpitali będzie również ambulatoryjna opieka specjalistyczna w przychodniach przyszpitalnych oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne, trafi do szpitali będących częścią sieci. 9 proc. w drodze konkursu świadczeń zostanie rozdzielone pomiędzy pozostałe placówki. Do sieci trafią szpitale, które mają umowę z NFZ od co najmniej dwóch lat, oraz posiadają szpitalny oddział ratunkowy lub izbę przyjęć. Wiele mniejszych placówek może nie spełnić wymagań. Środowisko kardiologów ma obawy, że ucierpią na tym pacjenci z miasteczek i wsi; szczególnie, że około 65% zabiegów ratujących życie odbywa się właśnie w małych placówkach.

W Sejmie RP odbyła się Komisja Sejmowa, podczas której debatowano na temat negatywnych skutków wprowadzenia tzw. sieci szpitali. Wśród postulatów kardiologów jest zatwierdzenie ogólnopolskiego rejestru w celu kontrolowania jakości leczenia kardiologicznego oraz wycena świadczeń procedur kardiologicznych. Ze względu na narastające potrzeby pacjentów przedstawiono wniosek o wzrost nakładów finansowych na leczenie szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Kardiolodzy postulują, by ośrodki kardiologii zostały ujęte jako jednostki współpracujące w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ważne dziedziny medycyny, (w tym kardiologia, kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa) powinny tworzyć specjalistyczną sieć w obrębie ogólnopolskiej. Środowisko kardiologiczne wnioskuje także o sprawniejsze rozpatrywanie refundacji na innowacyjne terapie sprzętowe.

Pozostawienie kardiologii w obecnym schemacie ustawy o sieci szpitali zagraża zamknięciem wielu ośrodków oraz utratą kadry wysokospecjalistycznej, a w konsekwencji zwiększeniem śmiertelności sercowo–naczyniowej pomimo nawet potencjalnego podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną w Polsce w latach następnych – twierdzi prof. Jacek Legutko.

Zdaniem kardiologów, wykluczenie z sieci małych ośrodków wygeneruje dłuższe kolejki, szczególnie dla ludzi w mniejszych miejscowościach. Społeczeństwo starzeje się, a to oznacza, że przybędzie pacjentów potrzebujących specjalistycznej opieki kardiologicznej. Jak twierdzi profesor Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, członek Zarządu EAPCI w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym oraz członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, sieć szpitali powinna obejmować wszystkie ośrodki dobrej jakości, nie tylko te duże.

Źródło: kurier.pap.pl.newseria.pl

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15575 

Print Friendly, PDF & Email