Zdrowie: Polki z rakiem piersi czekają na dobre decyzje

Zdrowie: Polki z rakiem piersi czekają na dobre decyzje
Fot. Adminstrator

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej oraz Stowarzyszenie SANITAS wspólnie apelują do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie niezbędnych zmian w opiece onkologicznej nad kobietami z rakiem piersi. Moment najlepszy z możliwych, gdyż październik to Miesiąc Walki z Rakiem Piersi.

W Polsce diagnozowanych jest rocznie 18 000 nowych przypadków raka piersi. Aż 6 000 kobiet umiera. Pomimo iż wskaźnik 5–letnich przeżyć wzrósł w ciągu kilkunastu lat i wynosi w tej chwili 75% to dalej jest o 10% niższy niż w innych krajach europejskich – czytamy w oficjalnym liście skierowanym do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Organizacje zrzeszające chore z rakiem piersi zwracają uwagę, że w dalszym ciągu dużym nierozwiązanym w Polsce problemem jest kwestia skutecznej profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Wciąż brak jest nowoczesnych terapii dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Proponowane zmiany dotyczą:

– dalszej poprawy profilaktyki raka piersi,

– ustalenia kryteriów jakości badań mammograficznych zgodnych ze standardami europejskimi,

– opieki nad młodymi kobietami z rakiem piersi,

– wprowadzenia Breast Cancer Unitów,

– poprawy dostępu do nowoczesnego leczenia, także chirurgicznego,

– poprawy sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, zwłaszcza HER2–ujemnym hormonozależnym,

– zapewnienia dostępu kobietom po leczeniu raka piersi, bez względu na miejsce zamieszkania, do szeroko pojętej rehabilitacji psychofizycznej i społecznej.

Pełna treść apelu dostępna jest TUTAJ.

Z okazji Miesiąca Walki Raka Piersi Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przygotowała także petycję do Ministra Zdrowia, którą mogą podpisać wszyscy, którzy uważają, że potrzebne są zmiany w opiece nad chorymi z rakiem piersi.

– Rak piersi może dotknąć każdą z nas, nie ważne czy jesteś młoda, czy starsza. Wszystkim nam powinno zależeć, aby zapewnić chorym jak najlepsze możliwości leczenia, które są dostępne dla zmagających się z rakiem piersi Europejek. W Polsce system jeszcze wymaga usprawnień i chcielibyśmy, aby Ministerstwo Zdrowia dostrzegło problemy dużej rzeszy chorujących kobiet, których co roku przybywa – powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Petycję w ciągu 3 dni od udostępnienia podpisało już blisko 900 osób. Można ją podpisać na stronie petycjeonline.com.

  Informacja nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19016 

Print Friendly, PDF & Email