Zdrowie: Podologia ratunkiem na schorzenia stóp

Zdrowie: Podologia ratunkiem na schorzenia stóp

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Szczególne znaczenie ma w przypadku seniorów zmagających się z cukrzycą. Powoduje ona dolegliwość określaną jako zespół stopy cukrzycowej.

Podologia znana jest już od czasów antycznych, kiedy to sam Hipokrates specjalizował się w leczeniu chorób stóp. Pracę starożytnych podologów znaleźć można na zachowanych papirusach czy wnętrzach grobowców. Przepis na zdrowe i zadbane stopy rodem ze Starożytnego Egiptu: „Jagody jałowca, nasiona jagody razem z tłuszczem krowim gotować i przez 4 dni jak plaster na stopy nakładać. Mocnym trunkiem można potliwość, chore stopy i palce u nóg, jak i zmęczenie w nogach łagodzić”. Dziś jak można się domyślać metody leczenia są inne, nowocześniejsze bazujące na nowatorskich preparatach, przynoszące lepsze efekty leczenia, jednak idea wciąż jest taka sama – zdrowe stopy.

Więcej szczegółowych informacji na temat leczenia podologicznego ukaże się już niebawem w wywiadzie z elbląskim podologiem Karoliną Cechowską.

  Oprac. AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15072 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.