Zdrowie: Nowe kryteria leczenia zaćmy

Zdrowie: Nowe kryteria leczenia zaćmy
Fot. Adminstrator

Może być wrodzona. Nieleczona operacyjnie prowadzi nawet do całkowitej ślepoty. Polega na powstawaniu plamek na przezroczystej soczewce oka, utrudniając promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki. Skutki? Pogorszenie ostrości wzroku. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe standardy kwalifikacji do zabiegów jej usunięcia.

Na zaćmę cierpi, według różnych danych, około 20 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce jest to niemal 800 tysięcy osób. Choroba dotyczy głównie osób starszych (po 60 roku życia) i częściej dotyka kobiet.

Ministerstwo Zdrowia wprowdziło nowe kryteria kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy. Do tej pory na listę zabiegową zapisywało się wielu chorych, którym świadczenie nie było niezbędne. Wielu pacjentów zapisów dokonywało profilaktycznie. Wydłużało to kolejki.

– Z powodu takiego zapisywania się na zapas, cześć pacjentów, którym naprawdę było to potrzebne, musiało poczekać w kolejce za tym pacjentem, który zapisał się na zapas – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak informuje ministerstwo, podstawowa zmiana związana z wprowadzeniem standardów polega na wskazaniu kryteriów medycznych, których spełnienie będzie decydowało o możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Nowością będzie tzw. wizyta kwalifikacyjna przeprowadzana przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany. Tak więc podstawą wpisu na listę oczekujących na zabieg ma być potwierdzenie spełniania kryteriów. Wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy. W pierwszej kolejności operowani będą tylko ci, którzy widzą mniej niż 60% tego, co powinna widzieć zdrowa osoba.

Jest jednak kilka wyjątków. Wcześniej operowani będą także ci, u których zaćma utrudnia zdiagnozowanie innych schorzeń, u których powstała różnowzroczność, zawodowi kierowcy, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że liczba zabiegów usunięcia zaćmy z roku na rok systematycznie rośnie. W 2013 roku było to 187 tysięcy, a w 2017 już 300 tysięcy.

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18465 

Print Friendly, PDF & Email