Zdrowie: Masz 11 sekund

Zdrowie: Masz 11 sekund

Dokładnie tyle czasu po wejściu do gabinetu mają średnio pacjenci żeby wyjaśnić lekarzowi powód swojej wizyty.. Tylko jeden lekarz na trzech pozwoli pacjentowi dokładne opisanie swojej sytuacji zanim mu przerwie. Do takich wniosków doszli uczeni ze Stanów Zjednoczonych.

Uczeni pod kierownictwem Naykky Singh Ospina z University of Florida w Gainesville i Mayo Clinic dokładnie przyjżeli się 112 sesjom treningowym dla lekarzy prowadzonych w różnych amerykańskich klinikach. Po analizie danych, doszli do wniosku, ze znacznie częściej pośpiech udzielał się specialistom aniżeli lekarzom pierwszego kontaktu.

Zaledwie jedna trzecia osób (36 proc.) była w stanie wyłożyć lekarzom, po co przyszła. Jednak nawet kiedy mieli szansę wyliczyć swoje dolegliwości i tak przerywano im w siedmiu na dziesięć przypadków, mniej więcej po 11 sekundach, od kiedy zaczęli mówić.

Lekarze pierwszego kontaktu dawali pacjentom więcej czasu i mniej im przerywali. Specjaliści często w ogóle pomijali wstęp, gdyż wiedzieli, z czym chorego do nich skierowano.

Zdaniem naukowców, przerywanie ma też swoje zalety, może ono doprecyzować z czym pracjent przychodzi i pomóc w szybszym rozpoczęciu leczenia, lecz wielu lekarzy niestety nie posiada stosownych umiejętności komunikacyjnych, co wiąże się z tym, że często jest to odbierane przez pacjentów jako lekceważenie lub po prostu zabieranie lekarzowi cennego czasu.

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18471