Zdrowie: Kolejny sukces elbląskich lekarzy

Zdrowie: Kolejny sukces elbląskich lekarzy
Fot. Adminstrator

W listopadzie ubiegłego roku lekarze z Oddziału Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Chirurgii Kręgosłupa w Elblągu zastosowali nowatorską metodę leczenia szesnastoletniej pacjentki, która w wyniku wypadku doznała złożonego wielopoziomowego urazu kręgosłupa piersiowego. Dziś dziewczyna jest już w pełni sprawna.

Elbląski oddział chirurgii cieszy się od lat wielkim uznaniem w kraju. Stanowi pewien autorytet wśród ośrodków leczenia urazów kręgosłupa, które często opierają się na metodach innowacyjnych. I choć operacje na kręgosłupie wykonywane są w naszym mieście od lat, to pierwszy raz zdecydowano się na zabieg u tak młodej pacjentki.

– Złamanie dotyczyło szóstego, siódmego i ósmego kręgu piersiowego. Uraz był na tyle poważny, że wymagał leczenia operacyjnego – informuje dr Marek Derenda, neurochirurg, który przeprowadzał tę operację.

Jak informują lekarze, którzy przeprowadzali tę niezwykłą operację, tego typu zabiegi, wymagają wielotygodniowego przygotowania pacjentki, jaki i samych lekarzy. Operacja trwa zazwyczaj kilka godzin, podczas której lekarze natrafili na szereg komplikacji, wynikających z wieku pacjentki.

– U młodych osób kręgosłup dopiero co się rozwija, a przede wszystkim jest mniejszy niż u osób dorosłych. Dlatego też trzeba było sprowadzić specjalne implanty. Jednak głównym problem stanowiło wybranie metody oraz rozwiązania technicznego, który ustabilizuje kręgosłup i nie zaburzy jego wzrostu, a także odciąży strukturę nerwową w późniejszych latach – informują lekarze.

Dwa miesiące po operacji pacjentka nie ma żadnych ubytków neurologicznych, cieszy się zdrowiem i pełnią życia. Wymaga jednak stałej kontroli i badań.

– Nasza pacjentka jest świetnym przykładem, na to, że czasami w trudnych przypadkach stosując innowacyjne rozwiązania (w tym wypadku biomateriał), który pozwala na odtworzenie wysokości złamanego trzonu kręgu oraz jest podporą dla protezy usuniętego kręgu, co w efekcie zmniejsza nacisk na układ nerwowy, z czasem pozwala pacjentowi wrócić do pełnej sprawności – zapewnia neurochirurg.

  Ewelina Bober Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15372 

Print Friendly, PDF & Email