Zdrowie: Jesień nie musi być smutna

Zdrowie: Jesień nie musi być smutna
Fot. Adminstrator

Niedawno zaczęła się kalendarzowa jesień. Wraz z nią nadchodzą ciemne i zimne popołudnia, które często zabierają nam energię i chęć do działania. Podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach zadbać o dobre samopoczucie.

Depresja sezonowa dopada nas szczególnie w czasie przesilenia jesiennego. Czujemy wtedy ospałość, zmęczenie, niczym nie uzasadniony smutek. Nie mamy ochoty na aktywność i jesteśmy rozdrażnieni. Jak sobie z tym poradzić?

Światło przede wszystkim

Jako główną przyczynę jesienno–zimowej depresji wskazuje się niedostateczną ilość światła słonecznego. Żeby nie wpadać w zły humor, warto podnieść rolety do góry i cieszyć się (coraz mniej) ciepłymi promieniami. Jednak gdy słońce zachodzi zbyt szybko, trzeba unikać zaciemnionych pomieszczeń i zadbać o wystarczające oświetlenie mieszkania. Pomocna może być fototerapia z wykorzystaniem specjalnych lamp fluorescencyjnych.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch

Aktywność fizyczna to podstawa dbałości o zdrowie przez cały rok. Jesienią warto jednak zadbać o jeszcze większą ilość ruchu. Dopóki pogoda na to pozwala, w cenie jest aktywność na świeżym powietrzu. Regularne spacery, rower czy ćwiczenia w fit parku sprawią, że będziemy mieć więcej energii i wprawią nas w dobry nastrój. Jeśli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na aktywność na zewnątrz, nie unikajmy jej w domu. 15 minut porannych ćwiczeń pomoże nam dobrze się obudzić, a popołudniowa aktywność – zadbać o zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Zdrowa dieta

Gdy za oknem jest ciemno i zimno, często sięgamy po gorącą kawę czy herbatę i coś słodkiego. Czekolada i batoniki poprawiają nam humor i pozwalają odpędzić zły nastrój. Niestety, dodają energii tylko na chwilę i w dodatku sprawiają, że tyjemy. Czekoladowe słodkości należy zastąpić owocami i orzechami. W okresie jesiennym szczególnie ważne są posiłki o dużej wartości odżywczej. W prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego pomagają witaminy z grupy B oraz magnez – jeśli nie dostarczamy ich w wystarczającej ilości w posiłkach, warto sięgnąć po preparaty suplementujące. Zachowajmy jednak rozwagę i skonsultujmy to z farmaceutą lub lekarzem.

Małe rytuały

Nie unikajmy spotkań ze znajomymi, zaangażujmy całą rodzinę do wspólnej zabawy – kontakt z drugim człowiekiem pomoże oderwać się od złych myśli. Znajdźmy coś, co sprawia nam przyjemność, i uczyńmy z tego mały rytuał. Cotygodniowe spotkanie z przyjaciółmi, odprężająca kąpiel z aromaterapią czy wieczór z herbatą i książką poprawią nam samopoczucie jeszcze bardziej, gdy będziemy oczekiwać na nie z niecierpliwością.

Regularne ćwiczenia, dbałość o prawidłową dietę i szukanie radości w codziennych małych rzeczach pozytywnie wpłyną na stan naszego zdrowia. Jeśli jednak objawy depresji utrzymują się zbyt długo, warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z jesiennym smutkiem.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16501 

Print Friendly, PDF & Email