Zdrowie: Grypa niedługo znów zaatakuje

Zdrowie: Grypa niedługo znów zaatakuje

Zbliża się sezon zachorowań na grypę. Co roku zwiększa się liczba osób zaatakowanych przez wirusa grypy, który przybiera coraz to inną postać i potrafi także zabijać. Nie ochroni przed nim ciepła odzież i ziołowe herbatki – najskuteczniejszy środek zapobiegawczy to szczepienie.

We wrześniu, po raz piąty, na dorocznej debacie spotkali się eksperci medyczni, przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych oraz partnerów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy omówili pozytywne skutki szczepień przeciwko grypie i zastanawiali się, jak zachęcić społeczeństwo do ich stosowania.

Grypa, jaka jest, każdy wie. Jednak nie każdy traktuje tę chorobę poważnie, co często kończy się ciężkimi powikłaniami. Powikłania te mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie narażeni są na nie dzieci, osoby starsze i osoby przewlekle chore oraz kobiety w ciąży. Liczba zachorowań z sezonu na sezon rośnie, w ciągu ostatniego roku na grypę zachorowało około 5 milionów osób, a 47 zmarło. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co minutę umiera ktoś z powodu grypy, toteż profilaktyka grypy nabiera znaczenia. Najbardziej skutecznym środkiem zabezpieczającym przed zachorowaniem, a zwłaszcza przed groźnymi powikłaniami, jest szczepienie. W Europie coraz więcej ludzi szczepi się przeciwko grypie, niestety nie dotyczy to Polski: jesteśmy na przedostatnim miejscu pod względem poziomu wyszczepialności, co sprawia, że coraz więcej osób zagrypionych musi być hospitalizowanych i zmaga się z powikłaniami.

Najgorsze jest to, że wirus grypy nieustannie się zmienia, co zmusza do wytwarzania każdego roku nowej szczepionki. Szczepić się można od września – żeby organizm zdążył się zabezpieczyć przed nadchodzącym sezonem grypowym. Trzeba też wiedzieć, że niekiedy zakażenia wirusem grypy przebiegają bezobjawowo, jest się wtedy nosicielem tego wirusa i można zarazić swoich bliskich. Szczepionka chroni więc nie tylko zaszczepionego, ale i jego otoczenie.

Szczepionki już są – dla seniorów 65+ ze zniżką

Tegoroczne szczepionki są już dostępne. W tym roku po raz pierwszy dostępne są w Polsce szczepionki czterowalentne – kompleksowo zabezpieczające przed powikłaniami pogrypowymi. Również po raz pierwszy wprowadzono zniżkę dla seniorów – osoby w wieku 65+ będą mogły skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki.

W spotkaniu ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy uczestniczyła Małgorzata Adamowicz, przedstawicielka Rady Miejskiej w Elblągu w Związku Zdrowych Miast, inicjatorka m.in. programu szczepień dzieci przeciwko pneumokokom. Po powrocie ze spotkania powiedziała: Ja i mój mąż szczepimy się już od bardzo wielu lat, robimy to bo chcemy zapobiec zachorowaniu na grypę, chcemy ustrzec się przed powikłaniami po grypie.Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie, zapobiegają zachorowaniom w grupie 70–90% zdrowych osób poniżej 65 roku życia. Te przesłanki już dawno nas przekonały, że warto się szczepić, że warto o siebie zadbać. Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą pozostawić zdrowotne konsekwencje do końca życia. Powikłania pogrypowe mogą dotknąć wszystkich bez względu na wiek. Należy pamiętać o szczepieniu dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy. Moje córki, które mają dzieci wieku szkolnym (2 wnucząt) zaczęły je szczepić. Przekonały się, że warto. Zauważyły, że dzieci są bardziej odporne, przeziębienia przechorowują lekko. Szczepienie jest ważne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Co sezon epidemiczny odnotowujemy kilka milionów przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i kilka tysięcy hospitalizacji. Należy pamiętać także o społecznych i ekonomicznych kosztach zachorowań i powikłań pogrypowych.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18864