Zdrowie: Gdańsk ekspertem w zakresie profilaktyki grypy

Zdrowie: Gdańsk ekspertem w zakresie profilaktyki grypy

 Za realizację programów szczepień ochronnych przeciwko grypie Gdańsk otrzymał tytuł Eksperta w zakresie profilaktyki grypy w Ogólnopolskim Programie Zwalczania Grypy. Programy szczepień ochronnych dla mieszkańców w wieku powyżej 60, 65 i 70 roku życia Gdańsk realizuje od 2006 roku.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest społeczną inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych. Ekspertem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zostaje jednostka samorządu terytorialnego, która wcześniej była już trzykrotnie nagradzana w Konkursie. Nagroda została wręczona podczas X Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2018 w Warszawie.

Programy szczepień ochronnych w Gdańsku realizowane są od 2006 roku. Do 2020 r. realizowany jest program zdrowotny pod nazwą „Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia” ujęty w Gdańskim Programie Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2017–2020. Każdego roku ze szczepień finansowanych z budżetu miasta korzystało od ponad trzech do ponad pięciu tysięcy gdańszczanek i gdańszczan w wieku powyżej 60, 65 i 70 roku życia.

Począwszy od 2017 roku grupą objętą programem są gdańszczanki i gdańszczanie po 65 roku życia, ze wskazaniem lekarskim do szczepienia przeciw grypie. W ramach programu w Gdańsku prowadzona jest też edukacja w zakresie znaczenia szczepień ochronnych i zagrożeń wynikających z braku szczepienia oraz pod względem postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Szczepienia wykonywane są w okresie od września do początku grudnia w wybranych placówkach na terenie miasta.

  Bożena Leszczyńska–Maksymczuk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18799