Zdrowie: Elbląg chce kształcić lekarzy

Zdrowie: Elbląg chce kształcić lekarzy
Fot. Adminstrator

Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna zamierza otworzyć kierunek lekarski. Uczelnia ma już zapewnioną działkę na budowę nowego obiektu oraz przygotowaną koncepcję architektoniczną i organizacyjną. Potrzebna jest tylko zgoda Ministerstwa Zdrowia.

Kierunek lekarski ma być częścią Wydziału Nauk o Zdrowiu, na którym dziś kształcą się fizjoterapeuci, ratownicy medyczni (studia I stopnia) oraz pielęgniarki (studia magisterskie).

Realizację swoich planów władze uczelni rozpoczęły od zapewnienia terenu pod rozbudowę. W tym celu rektor Zdzisław Dubiella złożył wniosek do władz miasta o nabycie w drodze bezprzetargowej znajdującej się w sąsiedztwie działki na terenie powojskowym. Rada Miasta przychyliła się do wniosku i podjęła uchwałę o sprzedaży EUHE wskazanej działki po uzyskaniu zgody na otwarcie kierunku lekarskiego.

Została opracowana koncepcja architektoniczna, odbyły się wstępne rozmowy na temat ewentualnej współpracy ze szpitalami w Gdańsku, Bydgoszczy i Białymstoku oraz źródeł finansowania.

Szpital na niby

Uczelnia zamierza wybudować nowy obiekt o powierzchni około 3000 m², który ma pomieścić cały Wydział Nauk o Zdrowiu oraz „szpital na niby”: pomieszczenia symulujące salę operacyjną, OIOM, SOR z pełnym wyposażeniem, a także imitacje trudnych miejsc, w których mogą znaleźć się pacjenci, np. ciasna klatka schodowa, po której trzeba będzie znieść nieprzytomnego chorego, itp. Jest to rozwiązanie nowoczesne, ale nie wyjątkowe – spotyka się je na zachodnich uczelniach. Tu będzie służyło wszystkim kierunkom na Wydziale: przyszłym fizjoterapeutom, pielęgniarkom, ratownikom i oczywiście lekarzom. Zaletą tak rozbudowanego wydziału jest możliwość uczenia się pracy w zespole złożonym z tych wszystkich specjalistów. Niezbędne koszty inwestycyjne szacowane są na 15 – 16 mln zł. Uczelnia bierze pod uwagę kilka źródeł pozyskania środków finansowych: fundusze unijne (Regionalny program Operacyjny Warmia– Mazury), Ministerstwo Zdrowia i środki własne.

Będą to pełne studia 6.letnie. Zawodu lekarza nie można nauczyć się teoretycznie. Studenci EUHE będą mieli możliwość odbywać zajęcia praktyczne w szpitalach w Gdańsku, Bydgoszczy i Białymstoku. Wstępne porozumienia już zostały zawarte. Pierwszy nabór ma objąć 75 studentów. Chętnych do studiowania medycyny nie brakuje. Uczelnie medyczne są oblegane, około 700 młodych ludzi studiuje na Ukrainie za niemałe pieniądze.

Samorząd jest za, uczelnia liczy na zgodę ministra

Zamysł EUHE zyskał poparcie władz samorządowych miasta i województwa oraz wojewody warmińsko – mazurskiego. Brakuje jeszcze tylko zgody Ministerstwa Zdrowia.

Z danych statystycznych GUS i Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w 2015 roku w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało 3,4 lekarza (bez dentystów), a w województwie warmińsko–mazurskim około 4 lekarzy na 1000 mieszkańców. Średnia wieku lekarza specjalisty wynosi w naszym kraju 55 lat. Lekarze pracują na dwóch, a nawet trzech etatach, nawet do 300 godzin miesięcznie, podczas gdy norma unijna to 48 godzin tygodniowo. Te wskaźniki są jedne z najgorszych w Europie. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że aby dogonić europejskie standardy konieczne jest zwiększenie liczby studentów na kierunku lekarskim o 400 – 600 osób rocznie. To oznacza, że jest duża szansa na uzyskanie zgody na kształcenie lekarzy na elbląskiej uczelni. Przyczyniło by to się nie tylko do poprawy sytuacji w służbie zdrowia ale i do podniesienia prestiżu Elbląga, którego sytuacja bardzo się pogorszyła po utracie statusu miasta wojewódzkiego.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13696

Print Friendly, PDF & Email