Zdrowie: Dentysta to nie wróg

Zdrowie:  Dentysta to nie wróg

Z danych statystycznych wynika, że Polacy rzadko odwiedzają gabinety dentystyczne, co przekłada się na zły stan jamy ustnej. To z kolei może prowadzić nie tylko do bólu zęba, ale też komplikacji zdrowotnych.

Chore zęby mogą być przyczyną kłopotów z sercem, zatokami czy nerkami. Dbanie o stan jamy ustnej zapewni więc piękny uśmiech, ale i dobre zdrowie. Oprócz codziennej higieny istotne są również wizyty u stomatologa. Okazuje się jednak, że Polacy decydują się na to dopiero wtedy, gdy pojawia się ból, a przecież ważne są wizyty kontrolne i higienizacyjne, dzięki którym można mu zapobiec.

Dane statystyczne pokazują, że mieszkańcy Unii Europejskiej wybierają się do dentysty przeciętnie co 3–4 miesiące, natomiast Polacy… co 15 miesięcy. Z czego to wynika?

– Polacy unikają dentysty z trzech podstawowych powodów. Pierwszym jest strach przed bólem i wynika on najczęściej ze złych doświadczeń z dzieciństwa. Drugi powód jest taki, że zawód dentysty po prostu źle nam się kojarzy. Trzecim powodem jest to, że nie widzimy potrzeby aktywnego dbania o nasz stan uzębienia. Wynika to z braku świadomości dentystycznej – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Biznes Newseria Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca stomatologii w Grupie Medicover.

W trosce o zdrowie trzeba podnosić tę świadomość. Służy temu  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej  (World Oral Health Day), obchodzony wcześniej 12 września, a teraz 20 marca. Ustanowienie święta ma na celu przypomnienie o problemie schorzeń stomatologicznych. Trzeba pamiętać, że stan jamy ustnej ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i… zawartość portfela. Leczenie bywa kosztowne, dlatego by zapobiec dolegliwościom  i uszczupleniu finansów, warto mieć na uwadze korzyści płynące z profilaktyki. Odpowiednia codzienna higiena jamy ustnej oraz kontrolne wizyty u specjalistów uchronią przed zbędnym bólem i wydatkami.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16409 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.