Zdrowie: Czy znajdą się fundusze na walkę z wadami zastawkowymi serca?

Zdrowie: Czy znajdą się fundusze na walkę z wadami zastawkowymi serca?

6 kwietnia podczas XX Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, zapewnił, że pieniądze na wdrożenie specjalistycznego systemu przezecewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) muszą się znaleźć, gdyż jest to zabieg ratujący życie. Niestety obecnie koszt jednego zabiegu to 80 tys. zł, a sama zastawka kosztuje 60 tys. zł. Dane jednak pokazują, że z roku na rok cena TAVI sukcesywnie spada, co jest dobrą prognozą na przyszłość dla pacjentów z wadami zastawkowymi serca, tym bardziej że rośnie liczba ludzi starszych w Polsce.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli NFZ otrzyma pieniądze z budżetu państwa, z pewnością przekaże je na procedury TAVI.

– Niemcy, wykonują aż 165 zabiegów na 1 milion osób, podczas gdy w Polsce wykonywanych jest jedynie 16–17 zabiegów na 1 mln mieszkańców – wyjaśnił prof. Witkowski. Obecne realia w Polsce nie pozwalają aby w ciągu roku liczba zabiegów wzrosła do 2 tys, jednak według profesora należy podjąć wszelkie starania aby wynik ten osiągnąć w ciągu pięciu lat.

Wdrożenie TAVI powinno stać się priorytetem gdyż dane odnośnie zgonów są miażdżące, 30 proc czekających w kolejce umiera. Polska w tej kwestii wypada kiepsko na tle innych państw. Na świecie do zabiegu kwalifikowani są już chorzy średniego ryzyka podczas gdy w Polsce jedynie chorzy ryzyka ekstremalnego. Takie podejście zdecydowanie powinno ulec zmianie. W Niemczech z uwagi na dużą ilość wykonywanych zabiegów, cena spadła. Obniżenie kosztów zabiegu mogłoby być realne za sprawą wdrożenia do produkcji polskiej zastawki TAVI, podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, zaznaczając, że prace nad nią trwają i są już daleko posunięte.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

  oprac A.K Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13766

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.