Zdrowie: „Czarne plomby” nie dla dzieci i kobiet w ciąży

Zdrowie: „Czarne plomby” nie dla dzieci i kobiet w ciąży

1 lipca weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego zakazujące używania przez dentystów ciemnych plomb amalgamatowych u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek.

Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również lekarzy dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. Zakaz ten jest konsekwencją zobowiązań krajów Unii Eropejskiej wobec ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.

Będą wyjątki

Lekarz stomatolog będzie mógł jednak założyć taką plombę w leczniu zębów mlecznych u dzieci w wpieku powyżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących, jeśli uzna to za niezbędne z uwagi na „potrzeby medyczne pacjenta”.

Zakaz jest – regulacji brak

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej w wydanym przez siebie komunikacie zwraca uwagę, ze mimo iż zakaz ten obowiązuje już od ponad dwóch tygodni, to nadal nie ma on odzwierciedlenia w polskim prawie, gdyż nie wprowadzono zmian do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie swiadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.  

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18427