Zdrowie: Cudowny lek na raka już za kilka lat?

Zdrowie: Cudowny lek na raka już za kilka lat?
Fot. Adminstrator

Walka z rakiem dla pacjentów i onkologów zwykle bywa trudna. Najczęściej jest to choroba nieuleczalna. Są jednak powody do tego, by w przyszłość spojrzeć nieco optymistycznie. Naukowcy z University of Massachusetts Amherst oraz Harvard Medical School zaprojektowali nowy model leku, który pomoże wprost „zjadać” komórki nowotworowe.

Badania jak na razie przeprowadzone zostały na myszach laboratoryjnych, ale ich wyniki są bardzo optymistyczne. Okazuje się bowiem, że nowy lek jest w stanie wpływać na działanie makrofagów, będących cześcią systemu immunologicznego. Nowy specyfik pobudza wspomniane makrofagi tak, że te zwalczają zmiany nowotworowe.

Makrofagi uczestniczą w mechanizmach obronnych organizmu. Komórki te doskonale radzą sobie ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych czy wirusowych. Do tej pory nie były jednak w stanie poradzić sobie z komórkami nowotworowymi. Cudowny lek może to zmieć.

W ciągu kilku lat mają rozpocząć się badania kliniczne na ludzich. Zespół kierowany przez dra Ahisha Kulkarni zdobył już odpowiednią licencję. Naukowcy przewidują, że lek będzie można stosować przy jednoczesnym wykorzytaniu innych metod leczenia dostępnych obecnie w onkologii.   

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

  oprac. MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18507 

Print Friendly, PDF & Email