Zdrowie: Co wiemy o nowotworach krwi?

Zdrowie: Co wiemy o nowotworach krwi?
Fot. Adminstrator

Dzisiaj (28 maja) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, którego symbolem jest  ampersandem (&) w kolorze czerwonym. Każdego roku na całym świecie około 840 000 osób dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Ta choroba potrafi być bezwzględna i może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, status społeczny.

Według raportu TNS Polska dla Fundacji DKMS Polska większość osób kojarzy raka z negatywnymi emocjami, takimi jak strach, niepokój, rozpacz. 73 procent badanych uważa, że nowotwór jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty, a 18 procent, że nie, 1 procent wierzy, że zawsze da się wygrać z chorobą, a 8 procent odpowiedziało “trudno powiedzieć”.

Liczna grupa Polaków słyszała o nowotworach krwi, ale 60 procent badanych stwierdziła, że to określenie białaczki, a tylko 29 procent było świadomych, że w tej grupie jest wiele rodzajów nowotworów. Ludzie posiadający wyższe wykształcenie zdają sobie sprawę, że to nie tylko białaczka. Jeśli chodzi o wiedzę na temat leczenia, to 56 procent pytanych wskazało przeszczep szpiku i komórek macierzystych, 45 procent chemioterapię, 28 procent transfuzję krwi, 13 procent radioterapię, 6 procent chirurgię i operację, a  14 procent nie umiało wskazać żadnego sposobu leczenia.

Istnieją dwie metody pobierania szpiku. Pierwsza to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej, druga – krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wokół tego tematu krąży wiele stereotypów, a wiedza Polaków nie jest kompletna. W badaniu poprawne odpowiedzi wskazało 55 procent respondentów, 32 procent wskazało punkcję z kręgosłupa, 19 procent transfuzję, 15 procent biopsję, 11 procent zabieg chirurgiczny, 9 procent żadne z powyższych, natomiast 13 procent badanych odpowiedziało, że nie wie.

Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, przeszczep szpiku jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, czyli białaczek i chłoniaków. Trudno jest znaleźć dawcę niespokrewnionego, zgodnego w zakresie HLA. Szansa waha się między 1:1000, a 1: 500 000.

Dlatego warto zastanowić się nad zostaniem dawcą szpiku i możliwością uratowania czyjegoś życia. Wystarczy sprawdzić na stronie DKMS, czy spełniasz warunki, by zostać dawcą. Następnie należy zamówić pakiet rejestracyjny, po jego przyjściu wypełnić formularz oraz za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz i odesłać pakiet na adres fundacji. Próbki zostaną przebadane i zostaniesz wprowadzony do bazy danych. Dostaniesz potwierdzenie rejestracji i kartę dawcy. Zastanów się: Twój szpik = czyjeś życie.

Źródła: dkms.pl/pl/rckik–bydgoszcz.com.pl

  oprac. Żaneta Buczyńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18187 

Print Friendly, PDF & Email