Zdrowie: Ciąża a szczepienia

Zdrowie: Ciąża a szczepienia
Fot. Adminstrator

Ciąża to stan, który wymaga szczególnej troski o zdrowie. Wiele osób ma wątpliwości dotyczące stosowania szczepionek w tym czasie. Które z nich można przyjąć? Jakie szczepienia stanowią zagrożenie dla dziecka i matki?

Szczepienie zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak – według słów przypisywanych Hipokratesowi, z którymi zgadzają się lekarze – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego szczepienia ochronne zalecane są ludziom w każdym wieku. Są jednak wyjątki – jednym z nich jest ciąża. Istnieją szczepionki, których nie mogą przyjmować ciężarne kobiety.

– W ciąży nie należy podawać szczepionek zawierających żywe drobnoustroje, zwłaszcza szczepionek przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Z obserwacji klinicznych kobiet, które przypadkowo otrzymały szczepienie MMR na początku ciąży wynika jednak, że wirusy szczepionkowe nie spowodowały wad wrodzonych u płodu – przekonuje dr Joanna Stryczyńska–Kazubska, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Trzeba również pamiętać, że te szczepienia powinny być wykonane co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą. A jak przedstawia się kwestia szczepień ochronnych przeciwko grypie, których przyjmowanie jest zalecane raz do roku?

– Lekarze powinni opierać się na rzetelnych danych medycznych, a te pokazują, że kobieta ciężarna chorująca na grypę jest częściej narażona na ciężki przebieg, przedwczesny poród, a nawet zgon. Wiadomo również, że najwięcej ciężkich powikłań i zgonów w przebiegu krztuśca ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka, a najczęstszym źródłem zakażenia krztuścem jest matka.  Najważniejszym celem szczepienia przeciw krztuścowi kobiety ciężarnej jest ochrona jej dziecka. Wiadomo, że szczepienia przeciw krztuścowi podane w trzecim trymestrze powoduje przekazywanie wytworzonych przez matkę przeciwciał dziecku. Zwiększa to jego ochronę przed krztuścem w okresie noworodkowym i niemowlęcym, czyli w czasie, w którym jeszcze samo nie zostało zaszczepione – informuje dr Joanna Stryczyńska–Kazubska.

– Szczepienie przeciw grypie to również, podobnie jak w przypadku wcześniej omawianych szczepień przeciw krztuścowi, metoda ochrony dziecka w pierwszych miesiącach życia. Z jednej strony realizacja zasady kokonu, z drugiej udokumentowana efektywność szczepień w ochronie dziecka. Te fakty oraz dane o bezpieczeństwie szczepień przeciw grypie i krztuścowi w okresie ciąży stały się podstawą zalecania  ich w okresie ciąży – dodaje.

Warto mieć na uwadze, że rekomendacje dotyczące szczepień dla kobiet będących w ciąży różnią się od zaleceń dla kobiet, które dopiero planują ciążę. W przypadku pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.  

Źródło: zaszczepsiewiedza.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17738 

Print Friendly, PDF & Email