Zdrowie: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci i seniorów

Zdrowie: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci i seniorów
Fot. Adminstrator

Ruszyła realizacja tegorocznych marszałkowskich programów profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowanych do dzieci oraz do seniorów. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom prawie 2,6 tysiąca maluchów w trzecim roku życia oraz ponad 1,1 tysiąca osób w wieku 65 plus.

– Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Tymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Samorząd województwa po raz kolejny realizuje dwa programy szczepień skierowane do najmłodszych oraz starszych mieszkańców regionu.

Do udziału w tych przedsięwzięciach na partnerskich zasadach zaproszone zostały wszystkie miasta i gminy województwa. Programy koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno–Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Nabór osób do szczepień przeprowadzają wybrane w drodze konkursu placówki medyczne we współpracy z gminami – do tej pory wyłoniliśmy większość realizatorów, którzy rozpoczynają już szczepienia (wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie naborów uzupełniających dla 4 samorządów).

Szczepienia dla dzieci

W programie szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci na udział zdecydowały się 32 samorządy terytorialne, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Zaplanowano wykonanie 2582 szczepień. Samorząd województwa na realizację programu zaplanował kwotę 430 tysięcy złotych.

Bezpłatnymi szczepieniami mogą być objęte dzieci między 24 a 36 miesiącem życia (czyli nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku i dotyczącym nowonarodzonych dzieci), będące mieszkańcami miast i gmin, które zgłosiły swój akces do programu.

Szczepienia dla seniorów

Udział w programie szczepień dla dorosłych zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Skorzysta 1126 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Środki województwa zaplanowane na realizację programu to blisko 200 tysięcy złotych.

Więcej informacji w tym lista realizatorów programu z numerami telefonów znajduje się TUTAJ

  Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18398 

Print Friendly, PDF & Email