Zdrowe odżywianie receptą na brak otyłości

Zdrowe odżywianie receptą na brak otyłości
Fot. Pixabay

Epidemia otyłości stale narasta. Do tej pory nie udało się jej nie tylko odwrócić, ale nawet zahamować. W dalszym ciągu częstość jej występowania rośnie dramatycznie i prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie jeszcze gorzej. Niesie ona ze sobą wielkie konsekwencje zdrowotne, cywilizacyjne oraz ekonomiczne dla społeczeństwa i państwa.

W dużej mierze z nadwagą i otyłością wiąże się zwiększenie częstotliwości występowania cukrzycy typu 2, a także nadciśnienia tętniczego, udarów, zawałów oraz nowotworów złośliwych i wielu innych chorób.

Wpływ sposobu odżywiania na zdrowie człowieka jest ogromny, a prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna są najskuteczniejszą metodą w walce z nadwagą i otyłością. Jadłospis warto układać kierując się kilkoma zasadami zdrowego odżywiania:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
  2. Rozpocznij swój dzień od śniadania! Pozwoli to na zwiększenie wydajności organizmu i zapobiegnie spożyciu nadmiaru kalorii.
  3. Pamiętaj o urozmaiconej i zbilansowanej diecie:
    – warzywa i owoce jedz 5 razy dziennie. Powinny być one podstawą naszego żywienia;
    – pożywaj produkty zbożowe 4 razy dziennie – wybieraj produkty pełnoziarniste i grube kasze;
    – mleko i produkty mleczne spożywaj 3 razy dziennie. Sery żółte, pleśniowe i topione powinny być spożywane w ograniczonych ilościach.
    – mięso i jego przetwory spożywaj 2-3 razy w tygodniu.
    – ryby wybieraj 2-3 razy w tygodniu. Najlepsze są tłuste ryby morskie.
    – ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastąp je olejami roślinnymi.
  4. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Są one źródłem jedynie pustych kalorii – dostarczają dużej ilości energii, a jej nadwyżka magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Zastępuj je owocami, orzechami i przekąskami z naturalnymi słodzikami np. stewią.
  5. Nie dosalaj potraw i unikaj gotowych produktów z dużą ilością soli. Zamiast tego podczas gotowania używaj ziół.
  6. Unikaj wszelkich fast foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach.
  7. Pamiętaj o piciu wody. Wypijaj co najmniej 1,5 l wody dziennie.
  8. Techniki kulinarne mają istotny wpływ na jakość i wartość odżywczą posiłków. Wybieraj gotowanie i pieczenie w folii ponad smażenie i grillowanie.
  9. Czytaj etykiety produktów spożywczych przed ich kupnem. Na nich zawarte są podstawowe informacje dotyczące jakości produktu (ich wartość odżywcza, data przydatności do spożycia, użyte dodatki do żywności itp.).

Należy pamiętać również o zachowaniu pewnych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do zakażeń drobnoustrojami i pasożytami. Bardzo ważne jest stosowanie poniższych zasad:

  1. Utrzymuj czystość – myj ręce zawsze przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania. Myj powierzchnie i sprzęty mające kontakt z żywnością i chroń żywność przed owadami i innymi zwierzętami.
  2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej – do przygotowywania surowej żywności tj. mięso, drób i owoce morza używaj oddzielnego sprzętu.
  3. Gotuj dokładnie – dopilnuj, aby dokładnie ugotować surową żywność, przede wszystkim mięso, drób, jaja, owoce morza. Odgrzewaną żywność przed spożyciem odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
  4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze – produkty ugotowane nie pozostawiaj w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż 2 godziny, gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce, nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzewczych).
  5. Używaj bezpiecznej wody i żywności – do spożycia wybieraj tylko świeżą, bezpieczną, nieprzeterminowaną i zdrową żywność. Przed spożyciem myj owoce i warzywa. Używaj tylko bezpiecznej wody.
    Poniżej znajduje się schemat prawidłowej techniki mycia rąk, opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Poniżej znajduje się schemat prawidłowej techniki mycia rąk, opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Schemat prawidłowej techniki mycia rąk, opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Informacja nadesłana / PSSE Elbląg
Print Friendly, PDF & Email