Zapraszamy na przesłuchania

Zapraszamy na przesłuchania

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” przed jury prezentują się recytatorzy oraz wykonawcy piosenki poetyckiej. Wstęp na przesłuchania jest otwarty dla publiczności.

– Nasz Festiwal jest konkursem dla osób, które stają do twórczej rywalizacji, by wyrazić swą artystyczną i ludzką wrażliwość oraz pokazać swoje warsztatowe predyspozycje – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które od 23 lat organizuje OFSS „…czy to jest kochanie?”. – Główny nacisk kładziemy na prezentację i promocję zdolnych ludzi, którzy kochają słowo, na konfrontację ich umiejętności.

Występy oceniać będą Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, dyrektor Teatru „Pinokio” w Łodzi, Iwona Loranc – piosenkarka i aktorka związana z Teatrem „Buffo” i Monika Kowalczyk-Kogut – instruktor teatralny i recytatorka, dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Prezentacje konkursowe w kategorii recytacja rozpoczną się w sobotę, 23 marca, o godzinie 10.00 na „Scenie na Piętrze” i potrwają do godziny 15.00. Również w sobotę, od godziny 17.00 do 20.00 w Dużej Sali Kina Światowid prezentować się będą wykonawcy piosenki poetyckiej.

– Warto przyjść i posłuchać, zobaczyć, jak można interpretować teksty, a także jak umiejętnie je wybrać – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. – Uczestnicy przyjadą do nas m.in. z Wrocławia, Torunia, Warszawy, Częstochowy czy Lublina. Wielu z nich, mówię tu o kategorii piosenka poetycka, wykona utwory do słów własnego autorstwa, własne kompozycje, ale pojawią się też wykonania np. wierszy Zbigniewa Herberta.

W repertuarze uczestników znalazły się nazwiska „poetów piosenki” – Osieckiej, Młynarskiego czy Kaczmarskiego – ale są także utwory Kazika Staszewskiego, Waglewskich czy Ciechowskiego z Republiki. W recytacji dominuje klasyka, jak Szymborska, Różewicz czy Tuwim.

– Podczas gali, w której udział biorą zwycięzcy przesłuchań, w tym roku wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko – dodaje Aleksandra Bednarczuk. – Artystka wykona piosenki do własnych tekstów z najnowszej płyty „Malinowa”, która – przypomnę – otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyk 2019 za Album Roku w kategorii Muzyka Poetycka, a Maciej Muraszko w kategorii kompozytor i producent albumu.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach 23-24 marca w Elblągu. Na przesłuchania uczestników wstęp jest wolny, biletów na koncert galowy już nie ma w sprzedaży.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.