Zadzwoń po asystenta

Zadzwoń po asystenta

„Niezależność na telefon 2” to, jak sama nazwa wskazuje, już druga edycja tej niesamowitej inicjatywy. Poznań po raz kolejny oferuje pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennych obowiązkach.

Pilotażowy projekt „Niezależność na telefon” dobiegł końca, jednak miasto postanowiło powtórzyć sukces pierwszej edycji. Od stycznia bieżącego roku niepełnosprawni mieszkańcy znowu mogą liczyć na pomoc asystentów. W tegorocznym projekcie udział wziąć mogą mieszkańcy Poznania rozliczający się na jego terenie z podatku dochodowego. Głównym celem projektu jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym poprzez usługi asystenckie.

Asystent nie świadczy usług medycznych ani specjalistycznych. Ma być wsparciem m.in.: w przygotowaniu się do wyjścia z domu, przy transporcie różnymi środkami i pokonywaniu barier architektonicznych; w towarzyszeniu podczas zakupów bądź korzystaniu z innych usług; w pomocy przy utrzymaniu czystości urządzeń, z których osoba niepełnosprawna korzysta (np. balkonik, kule, wózek inwalidzki etc.). Ponadto asystent pomoże przy udziale w wyborach, w załatwianiu spraw urzędowych, w pisaniu pism, listów, a także w ich rozumieniu i czytaniu – jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zapotrzebowanie na usługę asystencką należy złożyć co najmniej 3 dni przez planowanymi aktywnościami. Beneficjent ma wybór – może wybrać konkretną osobę lub tylko jej płeć. Łącznie w tygodniu może korzystać do 6 godzin z usług asystenta (który swoje usługi pełni od 2 stycznia do 30 czerwca 2019 roku, codziennie od 8:00 do 21:00). Tylko w uzasadnionych przypadkach godziny mogą zostać zwiększone.

Zwykły, jak i uproszczony regulamin projektu znaleźć można na stronie miasta Poznań. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 czerwca 2019 roku, za pomocą telefonu, SMS oraz e-mail. Podczas zgłaszania należy pamiętać o podaniu niezbędnych informacji: imię, nazwisko, telefon, adres, termin i godzina realizacji usługi, rodzaj wsparcia, jakiego dana osoba potrzebuje oraz informacja o potrzebie skorzystania z usługi w języku migowym.

Oprac. Weronika Wójcik
Źródło: www.poznan.pl