Zabawki i gry w Muzeum? Tak, ale sprzed 1989 r.

Zabawki i gry w Muzeum? Tak, ale sprzed 1989 r.
Fot. Adminstrator

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu rozpoczyna tworzenie nowej kolekcji, obejmującej przedmioty sprzed 1989 r.

Wielu z nas pamięta słynne „Piątki z Pankracym”, Misia Uszatka czy wiele innych bajek z lat dzieciństwa. Wielu z nas łza się kręci w oku na widok plastikowych żołnierzyków, Indian czy Rycerzy nawet żołnierzyków ZOMO (tak, tak takowe też były). A co się robiło gdy nie było 50 kanałów w telewizji, Internetu, komputerów, samochodów było mało itd.? Wieczory z rodziną spędzało się częściej niż dzisiaj grając w różne gry planszowe: Leśne Przygody, Magiczna 7, Grzybobranie, Gonitwa na 102… A czym się bawiono? Pluszowe misie, laleczki, plastikowe żołnierzyki i samochody, miniaturowe plastikowe naczynia, słynne pchełki itp. Niejednokrotnie kupowane również za spore pieniądze w Pewex-ach.

Aby ocalić od zapomnienia ten aspekt życia codziennego Muzeum elbląskie zwraca się z prośbą do czytelników o pomoc w tworzeniu takiej kolekcji, obejmującej gry planszowe i zabawki sprzed 1989 r. Jeżeli gdzieś tam, w piwnicach, na strychach czy w pawlaczach i garażach znajdują się jakieś zapomniane przedmioty, prosimy o ich przejrzenie i ew. przekazanie do muzeum – prosi Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum. Za wszelkie dary będziemy wdzięczni i obiecujemy że na pewno nie zaginą.

Celem zapoczątkowanej akcji jest stworzenie kolekcji oraz wystaw, m.in. pierwszej w 2012 r. roboczo poświęconej grom planszowym w okresie PRL-u.- Już posiadamy m.in. drewniany konik na biegunach z końca lat 50-tych XX wieku, przekazany do Muzeum przez p. T. Drywa z woj. pomorskiego. Natomiast p. Olszewska z Elbląga wzbogaciła kolekcję wieloma grami oraz zabawkami (trafiły się również przedwojenne), w tym duża liczbą plastikowych żołnierzyków.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Piotr Adamczyk, z Działu Edukacji i Promocji elbląskiego Muzeum.
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3906

Print Friendly, PDF & Email