Za nami XI Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej

Za nami XI Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej
Fot. Hope for Mundial (Facebook)

W sobotę (12 września) odbyły się w Warszawie XI Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Piłkarki i piłkarze z blisko 30 polskich domów dziecka walczyli na stadionie OSiR Bemowo o puchar Mistrza Polski.

– Ostatnie miesiące były trudne dla nas wszystkich. Szczególnie mocno jednak odczuły je dzieci poddane pieczy zastępczej – pozbawione nie tylko kontaktu z rodziną, ale także z kolegami ze szkoły, przez kilka miesięcy żyjące w rzeczywistości ograniczającej się do murów domu dziecka. Pandemia okazała się szczególnie trudnym wyzwaniem dla młodych, pełnych energii zawodników z domów dziecka, których od miesięcy wprost roznosi energia – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”.

– Już po raz 11 się spotykamy. Na pewno są to trudne czasy, są „covid-owe” obostrzenia, na które musicie zwracać uwagę. Mam nadzieję, że ten turniej będzie dla was bardzo ciekawy, że będziecie mieli miłe wspomnienia – mówił podczas ceremonii otwarcia imprezy Dariusz Dziekanowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej.

Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”, jak co roku partnerem strategicznym jest m.st. Warszawa.

– Cieszymy się razem z dziećmi. Ta impreza co roku dostarcza wielu pozytywnych, sportowych emocji. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ nie udało się zorganizować większości piłkarskich imprez. Warszawa jest dumna, że mimo wielu trudności spowodowanych przez epidemię Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej po raz kolejny odbyły się w stolicy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W minioną sobotę w Warszawie odbyła się największa w Polsce cykliczna impreza sportowa dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju, której gospodarzem stolica jest już od 10 lat. Tradycyjnie Mistrzostwa rozgrywane są w kwietniu. W tym roku wyjątkowo – ze względu na sytuację epidemiologiczną – ich termin organizatorzy przesunęli na wrzesień.

– Nie sądziliśmy, że w tym roku turniej się odbędzie. Zdecydowaliśmy się zorganizować XI Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka głównie dlatego, że od początku pandemii otrzymywaliśmy mnóstwo próśb o to – od dzieci i ich wychowawców z placówek. Dzieci nie wyobrażają sobie, że zabraknie imprezy, która już od 10 lat daje im dosłownie napęd do życia. Młodzi piłkarze przygotowują się do zawodów przez cały rok i żyją turniejem jeszcze wiele miesięcy po zakończeniu Mistrzostw. Piłka jest ich wielką pasją i często jedynym sportem możliwym do uprawiania w realiach domów dziecka. Zabrać im Mistrzostwa to jakby zabrać Gwiazdkę – mówi Sylwester Trześniewski.

W XI Mistrzostwach Polski udział wzięło niemal 30 drużyn z całego kraju. Na murawie stadionu OSiR Bemowo w Warszawie zameldowali się piłkarskie teamy z domów dziecka z wielkich miast i małych miasteczek, m.in. ze Szczecina, Gdańska, Warszawy, Olsztyna, Płocka, Kołaczkowa, Reszla, Wojsławic czy Gostchorza. Najlepsi w całym turnieju okazali się młodzi piłkarze z Kołaczkowa i to do nich powędrował tytuł Mistrzów Polski.

Młodych zawodników w ich zmaganiach o puchar Mistrza Polski wpierali – tak jak w poprzednich latach – byli reprezentanci Polski w piłce nożnej. Rozegrany został także tradycyjny mecz pokazowy Byli Reprezentanci Polski vs Reprezentacja Dzieci, w którym udział wzięli m.in. Dariusz Dziekanowski, Tomasz Kłos, Cezary Kucharski, Jacek Krzynówek, Jacek Bednarz i Tomasz Sokołowski.

W XI Mistrzostwach Polski udział wzięli dziewczęta i chłopcy do 17. roku życia. Dla wszystkich uczestników turnieju Sponsorzy i Organizatorzy Mistrzostw przygotowali niespodzianki i prezenty. Nagrodzeni zostali nie tylko zdobywcy I, II i III miejsca, ale także m.in. drużyna Fair Play turnieju i wyróżniający się zawodnicy (m.in. najlepszy bramkarz, król strzelców, najlepszy zawodnik i najlepsza zawodniczka).

Mistrzostwa Polski odbyły się w ściśle kontrolowanych, bezpiecznych warunkach, zapewniających przestrzeganie wszystkich obowiązujących obostrzeń wprowadzonych przez administrację rządową w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

Podium Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej:

1. Horyzont Kołaczkowo
2. CPDiPR Grudziądz
3. Sternik Szczecin

Oprac. Red.
Źródło: UM Warszawa / Nadzieja na Mundial
Fot. Hope for Mundial (Facebook) / arch.
Print Friendly, PDF & Email