Za nami Wojewódzkie Zmagania Sportowe [ZDJĘCIA]

W czwartek (23.05) w Hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportu przy ul. Kościuszki w Elblągu po raz trzeci zorganizowano Wojewódzkie Zmagania Sportowe. W zawodach udział wzięli uczniowie z kilku ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół podstawowych, a także zawodnicy IKS Atak.

– W tym roku Wojewódzkie Zmagania Sportowe odbyły się po raz trzeci. Miło nam, że te zespoły, które uczestniczyły w poprzednich edycjach, zaszczyciły nas swoją obecnością i tym razem. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, wykonując wszystkie zadania na miarę własnych możliwości – mówi Józef Durka, nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu. – Zawody te organizowane są dla dzieci o dużych dysfunkcjach ruchowych. Pierwszy poziom przeznaczony był dla osób, które samodzielnie się poruszały. Drugi poziom był dla osób poruszających się na wózkach, a trzeci dla dzieci, które poruszały się na czworaka lub pełzając. Każde z zadań wymagało od dzieci dużego wysiłku. Te złote medale, które dzieci otrzymały, w pełni im się należały – dodaje.

Przed rozpoczęciem sportowej rywalizacji na parkiecie pojawił się zespół gimnastyki sportowej z Gdańska wraz z trenerem Adrianem Durka. Dziewczęta zaprezentowały występ do piosenki P!nk – „What About Us”. Wystąpiły także dziewczęta z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego „Destination Kids”, który kilka lat temu powstał przy Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu. Występ dzieci przygotowały Milena Sikorska i Wiktoria Sudomierska.

– Te nawet najmniejsze sukcesy, które dzieci dziś odniosły, motywują je do dalszej pracy, pokazują, że ciężka praca i wytrwałość w dążeniu do celu przynoszą efekty. Każde z tych dzieci ma swój indywidualny potencjał, który należy odkrywać i wspierać – wyjaśnia Donata Kalińska, nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu. – To, w jaki sposób dzieci będą dostrzegać możliwości, zależy od nas, dorosłych, i od otoczenia, w którym one się znajdują. Trzeba nadmienić, że dla tych osób, sport jest takim skutecznym środkiem przywracania kontaktu ze światem zewnętrznym, a do tego jest terapią i idealnie zastępuje rehabilitację. Aktywność fizyczna pobudza do działania, wzmacnia mięśnie, a taki wzmożony ruch jest zbawienną formą na codzienne radzenie sobie z niepełnosprawnością – dodaje, zaznaczając jednocześnie, że bardzo ważne jest to, by dzieci niepełnosprawne spotkały na swojej drodze trenera, który będzie zachęcał je do uprawiania sportu.

W zawodach udział wzięli chłopcy i dziewczęta z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Iławy, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Żardenek, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Bartoszyc, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu, ONI w Ataku, oraz gospodarze zawodów Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.

– Za rok planujemy zorganizować kolejną edycję zawodów. Jest wiele zespołów, które chciałyby tu przyjechać, jednak musimy się zmieścić w pewnych ramach czasowych i jesteśmy zmuszeni odmawiać. Od trzech lat przyjeżdżają te same ekipy i jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Musimy pomyśleć, nad usprawnieniem zawodów, tak by była jeszcze większa dynamika i by większa ilość zespołów mogła przystąpić do rywalizacji – zaznaczają organizatorzy. – Dzisiejsza impreza nie miałaby racji bytu, gdyby nie współorganizacja z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu. Oni użyczyli nam obiekt i dużej mierze doprowadzili do tego, że mogliśmy się tu dziś spotkać.

Jeśli chcesz obejrzeć fotorelację z wydarzenia, kliknij w zdjęcie u góry.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email