Za nami Grand Prix w Bydgoszczy

Za nami Grand Prix w Bydgoszczy
Fot. Pixabay

W Bydgoszczy odbyły się paralekkoatletyczne zawody z cyklu Grand Prix. W sportowej rywalizacji udział wzięli zawodnicy z 35 państw. Znakomicie spisali się Polacy.

Rywalizacja toczyła się w wielu dyscyplinach. Było m.in. pchnięcie kulą, rzut dyskiem, skok wzwyż, skok w dal, bieg na 100, 200, 800, 1500 i 5000 metrów, rzut oszczepem i trójskok.

Pierwszy dzień Bydgoszcz 2019 World Para Athletics rozpoczął się od konkurencji technicznych, później przyszedł czas na zmagania biegaczy, czy debiutującego na salonach paraolimpizmu – RaceRunningu, potocznie nazywanego „rowerobiegiem”.

Piątek upłynął pod znakiem bardzo mocnego polskiego akcentu. Lucyna Kornobys ustanowiła bowiem nowy rekord świata w rzucie dyskiem.

W sobotę rywalizacja rozpoczeła się już od samego rana. Paralekkoatleci rywalizowali w 40 konkurencjach. Podobnie jak w piątek, nie zabrakło rekordów świata. W rzucie oszczepem ustanowiła go Faustyna Kotłowska w grupie startowej F64 – odległość imponująca – 26,57 m. Warto w tym miejscu dodać, że zawodniczka w marcu skończyła… 18 lat.

Kolejne medale do swojej kolekcji uzbierała także Lucyna Kornobys. Do złota w rzucie dyskiem, dołożyła złoto w rzucie oszczepem (jej oszczep w klasie startowej F33 pofrunął na odległość 16,45 m.) i pchnięciu kulą. W tej drugiej konkurencji tuż za Kornobys znalazła się zawodniczka szczecińskiego Startu, Joanna Oleksiuk (wynik 6,37 m.).

Rekord świata został ustanowiony także w skoku w dal (w kat. T64). Dokonała tego Hiszpanka Sara Andres Bario, która uzyskała wynik 4,07 m.

W Bydgoszczy pojawiła się też pięciokrotna, złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro, Kubanka Omara Durand startująca w grupie T12-13 dla osób niewidomych i niedowidzących. Rekordu świata nie pobiła, ale bieg na 200 metrów wygrała. Na tym samym dystansie w kategorii mężczyzn (kat. T64) najszybszy był Amerykanin Jarryd Wallace.

Na bieżni pojawili się także medalisci mistrzostw Europy z Berlina, Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski, ten drugi wywalczył złoto, a ten pierwszy wrócił do domu z brązem.

Niedziela to świetne osiągnięcia Polaków rywalizujących w biegu 5 kilometrów. Rekord życiowy ustanowił duet Aleksander Kossakowski/Krzysztof Wasilewski (kat. T11).

Ze swojego startu w grupie T13 zadowolony był także Łukasz Wietecki, który na mecie zameldował się na trzeciej pozycji za reprezentantami Ekwadoru Moreta Criollo i Castro Reyes (łączone grupy T11-T13). Jego czas to 16:12,71.

Dużą niespodzianką była wygrana Justyny Franieczek (kat. T20) w biegu na 400 m. Niespodzianką, bo udało jej się pokonać legendarną, trzykrotną mistrzynię paraolimpijską Barbarę Niewiedział.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Paraolimpijski i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W trakcie trzech dni rywalizacji w ramach World Para Athletics Grand Prix odbyły się także mistrzostwa Polski. Bydgoscz to jednak tylko jeden z wielu przystanków. Dla sportowców imprezą docelową tego roku są mistrzostwa świata w Dubaju, które już w listopadzie. Bydgoszcz zaś dzięki zawodom mogła sprawdzić się pod względem organizacyjnym. W przyszłym roku stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka będzie bowiem gospodarzem paralekkoatletycznych mistrzostw Europy.

Źródło: pzsnstart.eu
Oprac. MM
Print Friendly, PDF & Email