Z wózka na rodeo

Z wózka na rodeo

Pasja, zaangażowanie, wytrwałość i wielki talent to cechy, które niewątpliwie opisują Amberley Snyder (Spencer Locke), bohaterkę opartego na faktach filmu „Chodzenie, jazda, rodeo” (reż. Conor Allyn), która od dziecka jeździ konno. Jej ambitne marzenia o karierze w świecie profesjonalnego rodeo oraz zdobyciu stypendium naukowego zdają się jednak nie mieć przyszłości, gdy dochodzi do tragicznego wypadku.

W życiu Amberley wszystko zdaje się zmierzać ku celom, jakie stawia sobie dziewczyna. Mimo młodego wieku wyniki, jakie osiąga w rodeo są fenomenalne, nie raz staje na podium i właśnie z tym sportem wiąże swoją przyszłość. Bardzo dobrze radzi sobie również z nauką, dlatego też pragnie zawalczyć o stypendium naukowe. I na pewno nigdy nie wyobrażała sobie, że w ciągu kilku sekund całe jej życie stanie pod znakiem zapytania.

Pewnego dnia przez chwilowe rozproszenie uwagi podczas jazdy samochodem auto Amberley wypada z drogi i kilkakrotnie koziołkuje. Gdy dziewczyna budzi się później w szpitalu, czuwa nad nią matka, która ze łzami w oczach potwierdza najgorszy dla jej córki scenariusz – brak władzy w nogach.

Młoda kobieta nie poddaje się jednak i wciąż ma nadzieję, która pozwala jej walczyć. Gdy rehabilitant pyta o jej cele, ta bez zastanawiania odpowiada „chodzenie, jazda, rodeo”. Rzeczywistość okazuje się jednak trudniejsza niż można się spodziewać. Brak możliwości samodzielnego funkcjonowania przytłacza Aberley i coraz bardziej odbiera jej wiarę w siebie. Największym ciosem okazuje się dla niej fakt, że już nigdy o własnych siłach nie wsiądzie na grzbiet swojego konia. Dziewczyna jest jednak niezwykle silna i nie zamierza zrezygnować ze swoich postanowień.

Z czasem sprawa staje się bardzo głośna, a ludzie chcą poznać Amberley Snyder, która mimo braku władzy w nogach nie tylko jeździ konno, ale i obiecuje sobie i innym, że weźmie udział w zawodach barrel racing, do których przygotowywała się przed wypadkiem. O swoich przeżyciach i planach młoda kobieta opowiada na specjalnie zorganizowanych spotkaniach, gdzie ludzie gromadzą się, by poznać jej historię. Daje jej to ogromne wsparcie oraz motywacje do dalszego działania.

W filmie ukazano nie tylko fizyczne zmagania, którym musi sprostać dziewczyna, by nauczyć się samodzielnie radzić sobie w codziennym życiu. Przede wszystkim widzimy jej psychiczną walkę o samą siebie, która okazuje się o wiele trudniejsza. Czy jednak droga do wcześniejszego życia nie okaże się zbyt wyboista, a Amberley wytrwa w swoich postanowieniach i uda jej się osiągnąć wyznaczone przez siebie po wypadku cele: chodzenie, jazda, rodeo?

Warto dodać, że zdarzenia ukazane w filmie to opowiedzenie prawdziwej historii młodej kobiety z Kalifornii. Ciekawostką jest, że akrobacje na koniu, przedstawione w końcowej części produkcji, Amberley Snyder wykonała samodzielnie, już po wypadku.

Magdalena Wójcik
Fot. kadr z filmu

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.