Z potrzeby serca, pomagają innym

Z potrzeby serca, pomagają innym
Fot. Adminstrator

Grudzień, to szczególny miesiąc. To okres w którym najbardziej otwieramy się na pomaganie. 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolotariusza. To szczególny dzień, w którym podziękować i docenić można wszystkich tych, którzy angażują się w „kolorowanie świata”, poświęcając swój czas i z chęcią dzieląc się cząstkę siebie. Z tej okazji w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się wczoraj uroczysta konferencja „777 Barw Wolontariatu”.

Wolontariat w Elblągu ma się całkiem dobrze

Wolontariat wielu ludzi postrzega bardzo stereotypowo. A w rzeczywistości to bardzo szerokie pojęcie. Ma wiele płaszczyzn i daje wiele możliwości. Wolontariat to nie tylko pomoc chorym i potrzebującym, to także angazowanie się w różne akcje i kampanie społeczne, a także pomoc np. przy organizowaniu imprez sportowych czy kulturalnych.

– Wolontariuszem może być każdy, ale nie wszędzie. Każdy nasz potencjał, każde doświadczenie, każda energia, ktorą mamy w sobie, może być wykorzystana w jakimś konkretnym cel. Wolontariat nie jest bezinteresowny. To pomaganie przede wszystkim sobie. Dzięki niemu można się rozwijać, realizować swoje pasje, można wytyczać swoją ścieżkę do kariery – tłumaczy Gabriela Zimorowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Dlatego, jak podkreśla Łukasz Sienkiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa, ważne jest, aby zdiagnozować potrzeby wolontariusza i nasze oczekiwania, tak aby móc najlepiej wykorzystać jego potencjał.

Z badań przeprowadzonych w Elblągu, wynika, że 8 proc. elblążan angażuje się w wolontariat długoterminowy, a 26 proc. angażuje się sporadycznie w rożne działania akcyjne w ciągu roku.

– To prawda – przyznaje Małgorzata Woźna z Centrum Organizacji Pozarządowych – Z moich obserwacji wynika, że jednorazowe akcje jednorazowe ściągają mnóstwo osób w różnych wieku, gorzej wygląda sytuacja z wolontariatem długoterminowym, tu jest trudniej, bo to wymaga większego zaagażowania. Moim zdaniem, aby polepszyć tę sytuację należało by wzmocnić współpracę między organizacjami i instytucjami.

Potwierdza to Anna Podhorodecka, z Hospicjum w Elblągu, która twierdzi, że z wolontariatem w Elblągu nie jest źle, zwłaszcza akcyjnym. Tu dużą rolę odgrywają szkoły i nauczyciele, którzy zachęcają młodych ludzi do pomocy, a ci bardzo chętnie się angażują.

– U nas ciągle sie wiele dzieje. Najważniejsze, że przychodzą do nas Ci, którzy chcą pomagać. Aktualnie nawiązaliśmy współpracę z Galerią El oraz Muzeum w Elblągu, dzięki której poszukiwać i przygotowywać będziemy wolontariuszy, aby mogli prowadzić lekcje muzealne i uczestniczyć we wszystkich kulturalnych wydarzeniach w Galerii EL. Chętni mogą już zgłaszać się do Centum Wolontariatu – podsumowuje Gabriela Zimorowska.

Elbląg wolontariuszami stoi!

Ważną częścią wydarzenia były nagrody i podziękowania dla wolontariuszy. Stowarzyszenie Amazonki wręczyło nagrody, w konkursie „Kocham Cię życie” na najlepsze hasło promujące zdrowie. Z 14 haseł, internauci wybrali 3 najlepsze. Prym wiódł Zespół Szkół Gospodarczych, który oprócz zajęcia I i III miejsca w konkursie, w podziękowaniu za wolontariat uczniów w szerzeniu profilaktyki raka piersi, a także promowaniu zdrowego stylu życia elbląskie Amazonki przyznały placówce również międzynarodowy tytuł „Przyjaciela od Piersi”. Roztrzygnięto również konkurs „Barwy Wolontariatu”. Nagrodzono 22 wolontariuszy, z czego trójka została laureatami tegorocznego konkursu: MarcinWersocki, Piotr Lichocki oraz Ochotniczki – Wolontariuszki ze Stowarzyszenia Amazonek. Przyznano również nagrody i wyróżnienia w konkursie im. D. Aleksandry Gabrysiak na najlepszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych. Z 11 złożonych projektów, I miejsce, 2000 zł z przeznaczeniem na cele statutowe oraz statuetkę zdobył PTTK koło w Elblągu m.in. za organizowanie cyklicznych spotkań dla mieszkańców pt. „Soboty z przewodnikiem”.

Obszerniejsza relacja ukaże się w najnowszym numerze "Razem z Tobą".

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11932

Print Friendly, PDF & Email