Z piórem za pan brat. Konkurs Literacki FE rozstrzygnięty

Z piórem za pan brat. Konkurs Literacki FE rozstrzygnięty
Fot. Adminstrator

Swoje życiowe motto sprowadziła do słów: „życie musi być odręczne”. Wczoraj (28 maja) odebrała nagrodę za zbiór wierszy w ramach VII edycji Konkursu Literackiego Fundacji Elbląg. Laureatką Rękopisu Roku 2008 została Anna Dukszta. Tytuł Elbląskiej Książki Roku 2008 przypadł Stanisławowi Modrzewskiemu za powieść ”Gdzie tataraki, gdzie jerzyki…”.

Podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie, głos zabrał przewodniczący jury Ryszard Tomczyk. Nie stroniąc od konstruktywnej krytyki, pisarz-artysta odniósł się również do nienagrodzonych prac, które przykuły jego uwagę.

A oto, co powiedział o poezji samej laureatki – Anny Dukszty:
„Motywem tematycznym spajającym całość jest uniwersalny i archetypiczny motyw czekania, więc i trwałego poczucia daremności i nieuniknionych klęsk w życiu […]. Powyższe zaś odbieramy na ściszeniu, w ekspresji umiarkowanej, opanowanej, wolnej od krzyku, wrzasku i rozjątrzenia, niekiedy wśród ciszy potęgującej nastrój, w nostalgii i w poetyce niedopowiedzeń. Wiersze Anny Dukszty przekonują, że i cisza, powściągliwość mogą budzić lęk i grozę.”

Tomik wierszy Anny Dukszty ukaże się jeszcze w tym roku kalendarzowym. Wydanie zostanie sfinansowane przez Fundację Elbląg, a część nakładu przypadnie samej autorce.

W kategorii na najlepszy rękopis przyznane zostały trzy wyróżnienia: Małgorzacie Pawluk, Jackowi Żukowskiemu oraz Annie Buler. Wybrane teksty wyróżnionych autorów przedstawione będą na łamach „Tygla”.

Elbląska Książka Roku 2008, autorstwa Stanisława Modrzewskiego, wykładowcy historii literatury brytyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim, dostępna jest na rynku wydawniczym od ubiegłego roku. To zbiór różnorodnych opowiadań, w których  przewijającym się motywem są Żuławy. Jak pisał o książce Tomczyk, autor „krainę tę zna na wylot, a patrzy na nią oczyma nie tylko człowieka związanego z nią od dziecka, rozmiłowanego w niej bywalca, uważnego obserwatora, amatora wędkowania i znajomka zaszytych tu na amen tuziemców, ale także i przyrodnika, nawet filozofa, historyka literatury i w ogóle intelektualisty.”

Siódma edycja Konkursu dobiegła końca. Za pomoc w jego organizacji Fundacja Elbląg dziękuje Stowarzyszeniu SEKA oraz Galerii El, gdzie odbyło się uroczyste spotkanie z laureatami.
  Fundacja Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3750

Print Friendly, PDF & Email