Z legitymacją emeryta – rencisty

Z legitymacją emeryta – rencisty
Fot. Adminstrator

Jakie uprawnienia ma osoba posiadająca legitymacje emeryta – rencisty? – pyta Czytelnik naszego portalu.
Czytelnik nie podał adresu zwrotnego, więc nie mogliśmy się dowiedzieć, jaki stopień niepełnosprawności ma orzeczony, a od tego wiele zależy. Inne ulgi mają osoby z lekkim, a inne ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Także różne są potrzeby – i uprawnienia – np. osób niewidomych, niż niesprawnych ruchowo itd.
   W naszym miesięczniku drukowanym, a także na stronie internetowej www.razemztoba.pl ,  co jakiś czas informujemy szczegółowo o wszelkich uprawnieniach. Tym razem, ze względu na duży stopień ogólności pytania, możemy odpowiedzieć również ogólnikowo – zasygnalizować obszary, którymi nasz Czytelnik powinien się zainteresować.

Komunikacja
Renciści i emeryci mają prawo m.in. do:
dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37% w II klasie pociągów osobowych, pośpiesznych i ekspresowych; osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz niewidomi tzw. II grupy (stopień umiarkowany) mają ulgi na wszystkie przejazdy, także w PKS;
korzystają także z ulg w opłatach komunikacji miejskiej, na podstawie wymaganych dokumentów, ale trzeba wiedzieć, że ulgi w poszczególnych miastach mogą się znacznie różnić.

Radio i telewizja
Zwolnione z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Ulga do muzeum
Muzea państwowe od 1997 r., mają obowiązek wprowadzania ulgowych biletów dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dla rencistów i emerytów. Ulgowe bilety można otrzymać po okazaniu odpowiedniej legitymacji, potwierdzającej uprawnienie.

Ulgowa opłata paszportowa
Od emerytów i rencistów pobiera się ulgową opłatę paszportową w wysokości 50% stawki.

Ulgi na telefony stacjonarne i komórkowe
Oferowane przez TP S.A. i operatorów sieci komórkowych ulgi dotyczą zazwyczaj osób niewidomych i niesłyszących. Ponieważ zakres tych ulg ulega zmianie, szczegółowych informacji należy szukać w punktach obsługi klienta tych sieci.

Dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać ze środków PFRON m.in. dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, do likwidacji barier architektonicznych i komunikacyjnych,
dopłatę do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, środki na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych,  dofinansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych, dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Za realizację tych zadań w Elblągu odpowiada Wydział Społeczny Urzędu Miejskiego mieszczący się przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 42.

Szczegółowe informacje można uzyskać w punktach poradnictwa prawnego i specjalistycznego Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych:
 
Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 15, tel/fax 055 232 69 35
mail: erkon@softel.elblag.pl

Pasłęk, Pl. Grunwaldzki 8, tel.(0-55) 649 30 35, e-mail: erkon-paslek@o2.pl;

Tolkmicko, ul. Sportowa 1, tel. 055 231 68 25, e-mail: erkon-tolkmicko@o2.pl;
  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1147

Print Friendly, PDF & Email