Z ciemności wyłania się muzyka

Z ciemności wyłania się muzyka

Rusza cykl unikatowych koncertów symfonicznych pod nazwą „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Wydarzenia organizowane są przez Santander Bank Polska, a oficjalnym partnerem społecznym jest Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych.

Tym, co wyróżnia tę serię uroczystości od innych jest to, że artyści grają w całkowitej ciemności. Nie ma to na celu zbudowania napięcia, chociaż jest to dodatkowym atutem. Główną ideą cyklu jest uwrażliwienie na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.

Koncerty mają rozpoczynać się utworem autorstwa niewidomego hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo. Usłyszeć będzie można również dzieła innych twórców zmagających się z dysfunkcją wzroku takich jak np. Johann Sebastian Bach.

Wykonawcami utworów będą między innymi muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz gwiazdy takie jak Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Carmen Giannattasio czy Anna Jurksztowicz. Pierwsze wydarzenie z tego cyklu odbędzie się 7 czerwca w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE, a całość można będzie zobaczyć, a właściwie usłyszeć w 11 miastach.

Polski Związek Niewidomych informuje również, że podczas imprez będzie można kupić cegiełki, z których dochód zostanie przekazany na działalność właśnie tej organizacji.

Oprac. Aleksandra Sasin
Źródło: pzn.org.pl